top of page
Writer's pictureKnjigožder

Najbolje knjige 2018. godine

Da, stiglo je za to vrijeme godine. Vrijeme kada završavamo godinu, gledamo što smo sve napravili, postigli, PROČITALI. Naravno, usredotočeni smo na ono najbolje što nam je stiglo u ruke, ono o čemu ćemo još pričati i što ćemo preporučiti dragim ljudima.


Iskreno, nemam pojma hoće li u ovom postu biti 10, 12, 3, 7, 23 najbolje knjige. Znam koja mi je bila najbolja, naravno da znam. Ne, neću vam još reći. Uzela sam moj planer čitanja i polijećem. Zapravo, krećemo zajedno!


Moram nešto napomenuti. Za sve knjige koje sam vam nabrojala napisane su recenzije. Ali, nisu sve objavljene. Tako da dobivate ekskluzivan pogled na još neobjavljene recenzije (jer tko zna kada će biti objavljene).


25. Sašenjka: Simon Montefiore (Znanje) - Radnja počinje 1916. godine, u kojoj upoznajemo mladu Sašenjku (Aleksandra Zeitlin) koja ima 16 godina. Kćerka je bogatog vlasnika naftne banke Samuela Zeitlina. Iako je kćerka jedinica, sama je u svojoj obitelji. Otac je u potpunosti posvećen poslu, a majka je raskalašena žena kojoj je glavna briga u životu koliko će haljina promijeniti u danu i u čijem će se društvu opijati. Sašenjka se tako nađe pod utjecajem njezinog ujaka Mendela zbog kojeg uđe u partiju i spremna je okrenuti se protiv vlastite obitelji i riskirati svoj život. „Nastupit će posljednji stadij kapitalističke korupcije, a onda ćemo pomesti svu tu pokvarenost, sve te krvopije – da, čak i tebe tata. Bit će krvi po ulicama. Volim te, tata, ali mi boljševici nemamo obitelj i moja ljubav ništa ne znači pred licem povijesti.“ Drugi dio radnje vodi nas u hladnu Moskvu 1939. godine. Sašenjka je uspješna žena, udana, s dvoje djece. Njezin je život idiličan. Partija je još uvijek njezin život i sve što radi, usmjereno je ka boljitku partije. Ona ne misli, dopušta da partija misli za nju, jer naposljetku, partija ne griješi! Ipak, u jednom trenutku, događa se trenutak slabosti. Trenutak slabosti, ne samo za Sašenjku, već i za njene bližnje. Samo je jedan pogrešan korak dovoljan za pad u očima partije. A svi dobro znamo da partija nikome ne prašta… Na koncu, dolazimo do 1994. godine, gdje je jedna mlada povjesničarka zaposlena kako bi otkrila istinu o jednoj obitelji. Bez obzira što se nije specijalizirala za to razdoblje povijesti, nešto ju vuče da nastavi dalje istraživati….


24. Putevima svitanja: Brankica Stanić (Redak) - Tinin obiteljski život bio je u najmanju ruku kompliciran. Otac joj je umro dok kada je imala 11 godina, a sjeća se samo kako je većinu vremena sjedio u naslonjaču. Majka je bila alkoholičarka i nakon smrti supruga, tražila je dalje nekoga tko će joj barem ugrijati krevet, ako ne i srce. Tina je od djeteta postala roditelj. Zato možda njezina veza s Filipom nije bila čudna, jer ona je trebala nekoga tko će se brinuti za nju, bez obzira što će on tražiti zauzvrat. „Za nešto manje od godinu dana trebala bih se udati. Za ljubav svog života. Hm, da. Ljubav nečijeg života. Zvuči tako isključivo, kao rješenje suda na koji nemaš pravo uložiti prigovor ili žalbu.“ Nije se moglo reći da se Tina nije trudila. Trudila se udovoljiti majci, Filipu, njegovim roditeljima, svojim klijentima. Trudila se udovoljiti svima, osim sebi. „Konstantno sam bila kao na klackalici: vrijedim – ne vrijedim, dobra sam – loša sam. Konstantno sam analizirala svoje postupke, svoje riječi, kojima bih privukla više odobravanja.“No, dogodio se prijelomni trenutak u kojemu Tina odlučuje ostaviti sve i otići. Napušta svoju sigurnost i odlazi u nepoznato. Odlazi pronaći sebe.


23. True stories of becoming a nurse: Lee Gutkind (INfact Books) - Iako bi zdravstveni djelatnici trebali raditi kao tim koji se sastoji od nekoliko stručnjaka različitih profesija, to ni izbliza nije tako. Više funkcioniraju kao patrijarhalna obitelj, gdje liječnici imaju ulogu oca koji sjedi na čelu stola i zapovijeda. Svima. Medicinske sestre imaju ulogu majke koje liječnicima prenose sve što se događa s njihovom djecom (fizioterapeuti, ljekarnici, socijalni radnici, radni terapeuti, spremačice, kuharice, predstavnici tvrtki…). Kada ne štima sa djecom, glavni i odgovorni krivac je medicinska sestra, odnosno njena nesposobnost vladanja djecom i samom sobom. Ona ne smije zabušavati, mora u svakom trenutku znati što se događa, te predvidjeti sve što će liječnik željeti i pomisliti, tako da bude spremna na apsolutno svaku reakciju. Ako medicinska sestra sve uspije izbalansirati kako treba, sve zasluge pripadaju liječniku. Jer je on glava kuće.


22. Krletka od mora: Dinko Mihovilović (Beletra) - Josip je živio u sivilu. Živio je u rutini koja mu se nije sviđala. Njegovi dani bili su isti. Na poslu je radio iste stvari. Nije se s nikim družio. Preživljavao je iz dana u dan, vječito nezadovoljan sobom i okolinom oko sebe. S 28 godina osjećao se bespomoćno i tužno što se više neće moći vratiti u djetinjstvo. Točno na njegov rođendan, njegov susjed Martin počinio je samoubojstvo. Iako ga to ne bi trebalo pretjerano dirati, Josipu naviru sjećanja iz djetinjstva. Osim što je njega i njegove prijatelje velikodušno ponudio kakaom, Martin im je čitao iz njegovog dnevnika, o pustolovinama koje je proživljavao usred Indijskog oceana. Josip je samo jednom imao priliku čuti priče iz tog dnevnika, ali su mu se avanture iz njega čvrsto urezale u pamćenje.


21. Blackout: Marc Elsberg (Egmont) - Električna je energija u današnjem vremenu sve. Sve radi i sve funkcionira sa strujom. Da, postoje druge sirovine. Da, postoje drugi načini. Da, postoje, ali sve ide preko električne energije. I ne, mi nemamo svoju energiju. Imamo, ali smo ovisni (kao i sve druge države) jedni o drugima. Drugim riječima, ako jedan padne, svi padamo (dramatična glazba za bolji doživljaj). Upravo se tim pitanjem bavi knjiga Blackout, gdje je bez struje ostala cijela Italija, a zatim i velika većina Europe, te SAD. Marc Elsberg je doveo u pitanje život kakav poznajemo. Ne možete točiti gorivo. Ne možete podići novac. Ne možete otići na posao. Ne možete otići u supermarket. Nema transporta hrane. Skladišta propadaju. Nema grijanja. Nema hladnjaka. Nema tople vode. E da, mobiteli vam se gase. „Kad se i kakvim sredstvima događaju prave promjene? Kad su se društva doista revolucionirala i kad su ustanovljeni novi sustavi? Kad su demokracije smijenile aristokratske sile i poslije fašizam u Europi te kolonijalnu vlast u SAD-u? Uvijek samo poslije velikih katastrofa. Mase moraju iskusiti egzistencijalnu prijetnju i spremne su se boriti za novi život tek kad nemaju više što izgubiti osim samoga života.“


20. Čovjek zvan Ove: Fredrick Backman (Fokus na hit) - Ove ima 59 godina i vozi Saab. To su jedine činjenice koje su zaista bitne. Čak nije ni bitno koliko Ove ima godina, već da vozi Saab. Jer po autu se čovjek poznaje. Ako mi ne vjerujete, pitajte njegovog susjeda Runea s kojim više ne priča. Naime, Rune je kupio BMW. Dovoljan razlog za prestanak prijateljstva. Ove je tip susjeda koji bi vas vjerojatno jako živcirao. Svakodnevno promatra stanje ulice, provjerava da li je sve na svojemu mjestu, a ako nije, odmah to ispravlja. Ne možete napraviti ništa po susjedstvu, a da on to ne sazna ili ne odobri. Ide vam na živce jer se zbog njega ne možete voziti autom po naselju. Ide vam na živce jer baš uvijek morate staviti bicikl u spremište. Ide vam na živce jer on ima onaj alat koji baš vama fali. Onda shvatite da Ove ima principe. Kojih se uvijek drži, bez obzira o kojoj je situaciji riječ i bez obzira o kojim ljudima se radilo. I neće posustati nikad. Čak i ako se radi o borbi s vjetrenjačama.


19. Portret majke Indije: Vesna Krmpotić (Profil) - Ja sam se s ovom knjigom zaljubila u Indiju. Zaljubila sam se u knjigu. Ne znam kako vam drukčije prenijeti moje oduševljenje. Ono što sam ja očekivala (primijetite kako uvijek očekujem krivo) je putopis Vesne Krmpotić jer na poleđini knjige piše kako je ona zaljubljena u Indiju, kako je učila bengalski, kako je učila o kulturi i zaljubila se u nju. Ako ste pomislili da sam previše otkrila o knjizi, prevarili ste se. Mogla bi pisati još satima i svejedno bi ostalo još puno toga neotkrivenog. Osim što nisam otkrila sve o Indiji, namjerno sam propustila opisati poveznicu Hrvata s Indijom. Zavirite u knjigu i saznajte, jer ovo nije putopis. Ovo je knjiga znanja.


18. On kaže/ona kaže: Erin Kelly (Stilus knjiga) - Radnja se odvija u sadašnjosti i u prošlosti, točnije u 2015. i 1999. godini. 1999. godine Laura se upoznaje s Kitom, preko njezine najbolje prijateljice Ling. Ling je u vezi s Kitovim bratom blizancem Macom. Kit i Laura se zbližavaju i jednostavno znaju da je to to. Kako je Kit lovac na pomrčine Sunca, oni se odlučuju loviti ju zajedno. Sve bi bilo prekrasno, da Laura nije bila svjedok silovanju. Slučajno se našla na krivom mjestu u krivo vrijeme, a taj je događaj odredio cijelu njezinu budućnost. Prebacujući radnju na 2015. godinu, srećemo trudnu Lauru i Kita koji po prvi put otkako su se upoznali ide sam loviti pomrčinu. Promijenili su imena i adresu. Ne koriste društvene mreže. Nastoje ne ostaviti nikakav digitalni trag iza sebe, jer žive u strahu. Strahu iz prošlosti. Strahu da će istina izaći na vidjelo…


17. Ono: Stephen King (Stilus knjiga) - Radnja se u knjizi odvija paralelno, tijekom 1957. i 1985. godine. Prati družinu koja se naziva „Klubom gubitnika“: Bill, Ben, Beverly, Stan, Mike, Eddie, Richie. Prva stvar: ja sam Eddija stalno zamišljala kao crnca zbog Tekkena 3 (ako ste igrali, znat ćete na kog mislim), a Mikea kao bijelca. Može King napisati što hoće, ja sam si to tako zamislila. U njihovom gradu Derryju, nestaju djeca, a nitko ne zna što se zapravo događa. Jedino Bill i njegova družina znaju da iza svega stoji Ono. 27 godina kasnije, sedmorka se vraća u svoj rodni grad jednom zauvijek uništiti Ono. Koje? Šalim se.







16. Tišina: Susan Cain (Mozaik knjiga) – Za ovu knjigu još nisam napisala recenziju. Možda ću ju stići napisati ove godine, ali je velika vjerojatnost da neću. Bez obzira na to, složit ću vam koje slovo o knjizi koja me je rasturila i koje je rekla: da, introverti postoje i da, to je sasvim normalno. Šalim se, nije baš tako jednostavno. No, Susan je u ovoj fantastičnoj knjizi opisala što se to događa na introvertnoj strani spektra i kako introverti mogu lijepo živjeti u ekstrovertnom svijetu.


15. Blijed pogled na bregove: Kazuo Ishiguro (Mitopeja) - Kazuo nam donosi lik Etsuko, koja se prisjeća razdoblja kada je živjela u Nagasakiju. Prisjeća se tog razdoblja, jer joj je druga kćer došla u posjetu. Prva kćer, Keiko rođena je u Japanu, a druga, Nikki, u Engleskoj. Nikki dolazi u posjet majci jer je Keiko počinila samoubojstvo.„Keiko je, za razliku od Nikki, bila čistokrvna Japanka, a taj su podatak brzo istaknule ne jedne novine. Englezi se vole držati svog poimanja da u našoj rasi postoji nagon prema samoubojstvu, kao da su daljnja objašnjenja nepotrebna; jer jedino su to izvijestili, da je bila Japanka i da se objesila u svojoj sobi.“ Etsuko nije imala nekakav odnos sa kćerima. Keiko i Nikki nisu nikada ni bile bliske. „Ona nije nikad imala udjela u našem životu – barem ne u mom i tatinom.“ Etsuko je imala Niki s drugim mužem, nakon što se odselila iz Japana, tako da je Keiko ostala bez oca. Zapravo, Keiko se odvojila od njih, tako da su oni samo živjeli u istoj kući, sve dok se Keiko nije odselila. „Možda zvuči morbidno da jedna majka misli na taj način, ali kad sam čula da se ubila, prva misao koja mi je prošla kroz glavu – prije nego što sam uopće shvatila da sam u šoku – bilo je pitanje kako je dugo tako ostala prije no što su je pronašli.“


14. Divni novi svijet: Aldous Huxley (Lumen) – Još jedna knjiga o kojoj nisam napisala recenziju. Možda sam trebala bolje promisliti o ovome. Divni novi svijet će vam se svidjeti ako ste čitali Orwellovu 1984.-tu. Ako niste čitali, krenite! Svijet je savršeno mjesto, žene više ne rađaju, djeca se rađaju u laboratorijima i unaprijed se genetski određeni. Njihova inteligencija je određena, njihovih izgled je određen. Svatko radi na točno određenom mjestu i nitko nikad ne smije biti sam…


13. Hrvatska uzvraća udarac: Cody McClain Brown (Vorto Palabra) - Cody živi u Hrvatskoj, sa ženom i kćerkom u Zagrebu. Samostalan je čovjek, ali još uvijek stranac. Uči hrvatski uz pomoć kćerkice kojeg zapravo uspješno savladava. U prvoj se knjizi koncentrira na perspektivu jednog stranca koji upoznaje čari Hrvatske, a u drugoj se orijentira na perspektivu stranca koji pokušava živjeti u Hrvatskoj.


12. Mileva Einsten, teorija tuge: Slavenka Drakulić (Fraktura) - Zašto je onda Mileva Marić ostala zaboravljena? „Povjerovala je kako je našla svoju drugu polovicu, svoju srodnu dušu, kako takvo što ne postoji samo u ljubavnim romanima, već i u stvarnom životu. Da dvoje može činiti jedno, da je njihovo zajedništvo čvrsto poput stijene. Postali su ein Stein – jedna stijena, baš kao što je govorilo njegovo prezime.“ Dogodio joj se Albert Einstein. Albert Einstein, onaj najveći. Onaj koga svi znamo, koji je postavio teoriju relativnosti. Čovjek koji je pridonio čovječanstvu na brojne načine. Čovjek kojega nikada nećemo zaboraviti i čovjek o kojem ćemo uvijek učiti.



11. Genijalna prijateljica: Elena Ferrante (Profil) – Vjerujte mi, ovu morate pročitati. Genijalna prijateljica je doslovce genijalna! Ima ih ukupno četiri, ja sam pročitala samo jednu, ali ostatak svakako planiram. Pedesete godine prošlog stoljeća. Na ulicama siromašnog predgrađa Napulja upoznat će se dvije djevojčice: Elena i Lila. Jedna blaga i željna priznanja onih koji je okružuju, druga žestoka, nepokolebljiva i samosvjesna do najmanjeg atoma svog bića. Dvije djevojčice tu će započeti kompleksno, ali iznimno prijateljstvo koje će odrediti njihove sudbine.


10. Moj dnevniče: Jelena Kastaneti (CeKaPe) - Radi se o djevojci, koja radeći u antikvarijatu, nailazi na knjigu pisca koji ju oduševljava. Kako je pisac živ, njezinih godina, ona otkriva njegovo pravo ime, te mu se javlja na jedan vrlo uobičajeno neuobičajen način. Bez obzira na to što ih dijeli 1500 kilometara, oni postaju svjesni činjenice da su našli srodnu dušu. Tih 1500 kilometara postaje nevažna činjenica. Jedino što je važno da imaju jedno drugoga, u svakom smislu.


9. Origin: Dan Brown (VBZ) - Iako je glavni lik knjige Robert Langdon, kao i u prethodne četiri knjige, ovaj dio je samostalan, stoga ne trebate pročitati prijašnje knjige kako bi shvatili radnju Origina. Ovog puta radnja se odvija u Španjolskoj, primarno u Bilbaou i u Barceloni. Priča počinje dolaskom Roberta Langdona u muzej Guggenheim (zapravo ne počinje tako, ali morat ćete ju krenuti čitati da saznate kako počinje) na predavanje futurista Edmonda Kirscha, koji ima zanimljivu objavu za cijeli svijet. Tko smo? Kamo idemo? Edmond Kirsch je bio Langdonov student, te su oni postali jako dobri prijatelji, no Langdon uopće ne zna što se događa i što to Kirsch planira objaviti cijelom svijetu. Prije nego što sama Kirschova prezentacija počne, Dan Brown nas vodi kroz cijeli muzej Guggenheim uz pomoć zanimljivog vodiča Winstona. No, kako stvari krenu u katastrofalno krivom smjeru, Langdon i neopisivo zgodna kustosica muzeja Ambra Vidal, kreću u avanturu kako bi objavili svijetu odgovore na pitanja tko smo i kamo idemo.


8. Priče za laku noć za mlade buntovnice (Znanje) - 100 žena koje se nisu predale, nisu posustale, nisu odustale. Žene koje su uzele stvar u svoje dvije ruke i rasturile. Matematičarke, biciklistice, balerine, znanstvenice, izumiteljice, spisateljice, učiteljice, medicinske sestre (ne sviđa mi se što su upotrijebili riječ bolničarka), moreplovke, faraonke, operne pjevačice, liječnice, odvjetnice, sutkinje, umjetnice… Da, možda i one imaju svog princa na bijelom konju, ali u ovom slučaju princ na bijelom konju nije u središtu radnje. Ovdje su u fokusu isključivo ONE i njihova velika, posebna životna iskustva i nevjerojatna postignuća.


7. sunce i njeni cvjetovi: rupi kaur (Stilus knjiga) - Jasno da to možda nije poezija koja je dubokoumna, koja ima skrivene poruke, koja možda nije u rangu sa „klasicima“ među poezijom, no ima ono nešto. Toliko je jednostavna, a opet toliko snažna. Veselija je i otvorenija. Svijetla je. mlijeko i med jer crna i malo tmurna, iako pjesme u njoj to nipošto nisu. No, sunce i njezini cvjetovi je tako divna zbirka, toliko lijepa oku, koliko i moždanim vijugama. Zbirka je opet tematski podijeljena u cjeline. Zadnji se put radilo o četiri cjeline, a u ovoj se knjizi nalazi pet cjelina: venem, padam, puštam korijenje, rastem i cvatem.


6. Odd i mrazni divovi: Neil Gaiman (Mitopeja) - Odd je bio poseban dječak. „Ime Odd značilo je vrh oštrice i nosilo sreću.“ Ali, Odda baš i nije pratila sreća. Otac mu je umro i to ne baš slavno. Majka mu se ponovno udala, a Odd je dobio očuha, 4 polubrata i 3 polusestre. Debeli Elfrod jednostavno nije želio u blizini posinka. A Odd, Odd je u pokušaju obaranja drva sjekirom smrskao nogu. Da, nije bila baš neka sreća.Shvatio je da je nepotreban u kući, da predstavlja još samo jedna usta više koje treba hraniti. Odlučio je otići. Uzeo je polutku od lososa (stvar je u detaljima), obukao na sebe najtopliju odjeću i otišao. Otišao je u očevu kolibu za drvosječu. Prvo jutro ga je probudilo grebanje na vratima. Lisica ga je hitno trebala…


5. Crvena voda: Jurica Pavičić (Profil) - Godina je 1989. Silva Vela sprema se za izlazak i pozdravlja svoje roditelje. Nakon toga jednostavno nestaje iz njihovih života. U jednom danu njihov život više nikada neće biti isti. Jer u njihovo selo i u njihovu kuću dolazi milicija s inspektorom Gorkim Šainom, koji uistinu vjeruju kako će to biti još jedan rutinski zadatak. Gorki je uvjeren kako je to još jedan slučaj maloljetničkog bježanja, gdje će se Silva kroz dan – dva vratiti i sve će se opet vratiti u normalu. To se ne događa. Bez ikakvih korisnih tragova, bez svjedoka, bez ičega što bi ukazivalo na bilo koji mogući scenarij, milicija polako odustaje. Bez nečega što bih ih usmjerilo u bilo kakvom smjeru, nalaze se na mrtvoj točki i nemaju motiva za krenuti dalje.


4. Nevidljiva žena: Slavenka Drakulić (Fraktura) - Zašto su danas, u suvremenom društvu koje ruši sve tabue, samo starost i starenje teme o kojima je gotovo zabranjeno govoriti? Postajemo li sa starošću nevidljivi, što se događa s našim tijelima, s našim odnosom prema drugima i, još važnije, odnosom drugih prema nama? Mreže koje pletemo cijeloga života odjednom postaju tanke i krhke. Šesnaest priča u novoj knjizi Slavenke Drakulić Nevidljiva žena pripovijeda o međuljudskim odnosima, o relacijama između roditelja i djece, o odlascima, nestancima, zaboravnosti, bolesti, sramu i boli, o najdubljim osjećajima o kojima se ne usuđujemo progovarati.“


3. Snježna sestra: Maja Lunde (Ljevak) – Neću vam ništa reći. Ni radnju ni likove. Ovo je knjiga za sve uzraste. Ovo je knjiga koja je uljepšala moj Božić na toliko prekrasnih načina da vam ja to ne mogu opisati. Samo ću vam dati jedan savjet: nikako ju nemojte čitati sami!




2. Druga strana slutnje: Nikša Sviličić (Funditus) - U prvoj se priči radi o bračnom paru iz Dudovog Dolca. Ana i Ivo, neizmjerno se vole i žive skladnim bračnim životom. Međutim, Ana i Ivo su već šest godina u braku, a nisu blagoslovljeni djecom. Bez obzira koliko su pokušavali, u njihov dom prinova ne dolazi. Iako se oni vole, iako Ana uživa u njihovom braku, polako se u nju uvlači crv sumnje, te počinje razmišljati što sve još može poduzeti kako bi mogla podariti mužu nasljednika. Bez obzira na protivljenje njezinog muža, ona odluči na svoju ruku otići na hodočašće i dati svoj zavjet kako bi uspjela zatrudniti. Slijepo kreće na hodočašće, te se vraća s njega potpuno otvorenih očiju. Bez obzira što ona želi da i drugi otvore oči, selo okreće glavu na drugu stranu… Druga je priča orijentirana na policijsko istraživanje ubojstva. Ana i njezin dečko Markić (kojega nitko ne zove imenom), glavni su sumnjivci. Njihov šef i njihov instruktor ronjenja, pronađen je mrtav. On je ronio, dok su ga Ana i Markić čekali na brodu. Oni su ujedno i pozvali policiju, iako su znali da su oni jedini svjedoci. Bez obzira na godine iskustva, inspektor Kluz ima osjećaj kako mu nešto neprestano izmiče iz ruku. A vrijeme teče…Zadnja, treća priča, prikazuje bračni par, koji imaju sve. Uspješne karijere, brak, dvoje uspješne djece, novac, kuću. No, Marija i Ivan su zajedno jer su se navikli na prisutnost jedno drugoga. Svaki je razgovor davno iščeznuo, nemaju potrebu za intimom. Oni su postali cimeri koji se povremeno vide u prolazu. Ivan je nekada bio iznimno empatičan liječnik nefrolog, kojega su svi bolesnici jako voljeli i cijenili. Nakon smrti majke, u Ivanovom srcu više nema empatije, svoj posao odrađuje automatski i potpuno mehanički. Sve se mijenja iz korijena kada na odjel dolazi Ana, koja okreće njegov život i budi u njemu osjećaje koje nije ni znao da može osjetiti. Ivan je svjestan činjenice da se Anin život gasi. No, može li se ipak nešto i spasiti?


1. Superjunakinje: Lea Brezar (Dhar media) - Postoji li sramota u bolesti? Trebamo li se sramiti svoje bolesti? Ne trebamo i najčešće se ni ne sramimo. No, sramimo li se psihičkih bolesti? Sramimo li se poznavanja osoba s psihičkim bolestima? Znamo li se nositi s njima? Nismo baš sigurni. Superjunakinje. Prostitutka, saboter, žrtva, dijete. Zvuči li vam ovo superjunački? Mislim da ne. Marlena, Ana, Jasna i Katja. Psihijatrijska bolnica na Jankomiru. Zvuči li ovo malo više superjunački? Upoznajemo naše četiri junakinje u njihovim slomovima, paranojama, pritiscima, poniranjem na samo dno. Njih je život porazio i pregazio. Svaka od njih mislila je da vodi svoj život najbolje što zna, da ima sve pod kontrolom. Mislile su da ne zaslužuju bolje. Da, Superjunakinje. Knjiga koja me je oduševila, rasplakala, razveselila, trajno mi se urezala u srce! Preporučam ju svakome. Ona je obilježila moju cijelu godinu i razlog je zbog kojeg ja pišem, stvaram, radim, učim, živim punim plućima…


Evo ih, 25 komada! Koje su se našle na vašem popisu? Ima li da su vam neke bile baš loše, a meni su tako divne?


Uživajte u 2019. godini. Želim vam puno grickanja knjiga!

277 views0 comments

Recent Posts

See All

Komentáře


  • Facebook - Black Circle
  • goodreas
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle
bottom of page