AUTOR: Dan Brown
IZDAVAČ: Bantam Press
„We must be willing to get rid of the life we`ve planned, so as to have the life that is waiting for us.“
Kao što ste već vidjeli na mom Instagramu, nekoliko tjedana sam se „mučila“ s čitanjem Origina Dana Browna. Ok, nisam se doslovce mučila, ali stvarno, kao da su se neke sile urotile protiv mene i nisu mi dale da pročitam knjigu onom brzinom kojom sam si ja to zamislila.
Iako je glavni lik knjige Robert Langdon, kao i u prethodne četiri knjige, ovaj dio je samostalan, stoga ne trebate pročitati prijašnje knjige kako bi shvatili radnju Origina. Ovog puta radnja se odvija u Španjolskoj, primarno u Bilbaou i u Barceloni. Priča počinje dolaskom Roberta Langdona u muzej Guggenheim (zapravo ne počinje tako, ali morat ćete ju krenuti čitati da saznate kako počinje) na predavanje futurista Edmonda Kirscha, koji ima zanimljivu objavu za cijeli svijet. Tko smo? Kamo idemo?
„Science and religion are not competitors, they`re two different languages trying to tell the same story.“
Edmond Kirsch je bio Langdonov student, te su oni postali jako dobri prijatelji, no Langdon uopće ne zna što se događa i što to Kirsch planira objaviti cijelom svijetu. Prije nego što sama Kirschova prezentacija počne, Dan Brown nas vodi kroz cijeli Guggenheim muzej uz pomoć zanimljivog vodiča Winstona.
No, kako stvari krenu u katastrofalno krivom smjeru, Langdon i neopisivo zgodna kustosica muzeja Ambra Vidal, kreću u avanturu kako bi objavili svijetu odgovore na pitanja tko smo i kamo idemo.
„ We comfort our physical bodies in hopes our souls will follow.“
Kao i u ostalim knjigama, velik je naglasak na religiji i njezinoj borbi za opstanak u ovom ubrzanom i modernom svijetu, što dodatno privlači na čitanje.
Knjiga ima više od 450 stranica (456 hihi), a cijela radnja se odvija u jednoj noći, u nekoliko sati. To je činjenica koju sam si ja morala ponavljati stalno. Osim toga, sva mjesta opisana u knjizi su stvarna. Sve što je Dan Brown napisao i opisao, možete slobodno potražiti na internetu i vidjeti svojim očima. Meni je prekrasno opisao Španjolsku, tako da jedva čekam posjetiti ju jednog lijepog sunčanog dana.
Iako sam naišla na brojne negativne komentare, ne samo na ovu knjigu, već i općenito na samoga pisca, meni su njegove knjige odlične. Ne daju ti mira i moraš ih čitati dok ne završiš, bez obzira na sve ostalo. Doduše, mislim da ima nešto i u njegovim kratkim poglavljima, koja su dugačka po 2,3 stranice. Svaki put kad završim poglavlje, mislim si, još jedno ću, pa još jedno, pa još jedno, dok se ne okrenem i shvatim da sam iz jednog poglavlja od 2 stranice pročitala 50 stranica.
„Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm.“ Winston Churchill
Ono što je meni smetalo u prošlim knjigama je sveznajuća glava Roberta Langdona. Doduše, autor mu je dao fotografsko pamćenje, ali svejedno. U Originu, Langon se susreće s modernom umjetnošću s kojom nije na „ti“, pa je zapravo bilo osvježavajuće čitati dok Langdon ne zna neke stvari. I da, njegov Mickey Mouse sat pojavljuje se tek na 376. stranici.
„There is nothing more damaging fot children than the loss of hope.“
Stvarno mi se čini da sam upoznala Guggenheim muzej i cijelu Barcelonu. S obzirom da sam ja osoba koja ne tolerira pretjerano modernu umjetnost (zapravo ju ne shvaćam), Dan Brown me je uspio zaintrigirati. Sad mi je čak žao što sam preskočila muzeje moderne umjetnosti u svjetskim gradovima. Ako ništa drugo, sad barem imam izliku da ih ponovno posjetim.
Više mi se sviđa naziv na engleskom ovaj put, nego na hrvatskom. S obzirom na moj cilj u čitanju više knjiga na engleskom jeziku, ovo je bila stvarno knjiga koju sam željela i sreća pa smo ju uhvatili na Interliberu na engleskom jeziku, jer još uvijek nekako nisam sigurna u naručivanje knjiga s Amazona. Imate li vi iskustva s tim?
„Let us be children again. Let us lie out beneath the stars, with our minds wide open to all possibilities.“
Sigurno se pitate kako mi je bilo čitati ovu knjigu na engleskom, s obzirom da sam početnik? Pa, teško. U početku stvarno teško, jer sam krenula u nju entuzijastično i onda doslovce nisam razumjela nijednu riječ prve rečenice. Ali, malo pomalo, uz Google prevoditelj, savladala sam prvih pedesetak stranica. Nakon toga, shvatiš što je pisac htio reći bez googlanja svake nejasnoće. Inače bi mi trebalo 100 godina za ovo. Ipak sam zadovoljna, jer sad znam da mogu čitati knjige na engleskom s minimalnim poteškoćama.
Dan Brown jedan je od meni najdražih pisaca, kojeg sam otkrila u srednjoj školi. Zapravo, prvo sam čula za njega kada je izašao film Da Vincijev kod, ali sam tada bila dosta mlada, pa mi je film jednostavno bio strašan (prva scena na koju sam naletila bila je kad se onaj redovnik bičuje). Svaku njegovu knjigu sam progutala (reći ćemo i da sam ovu, s obzirom na jezične prepreke).
„Nothing is invented, for it`s written in nature first. Originality consists of returing to the origin.“ Gaudi
Knjige Dana Browna od najlošije do najbolje (po mojem skromnom mišljenju):
7. Da Vincijev kod
6. Digitalna tvrđava
5. Izgubljeni simbol
4. Inferno
3. Anđeli i demoni
2. Origin (Postanak)
1. Velika obmana
Jeste li čitali knjige Dana Browna? Jesu li vam dobre kao i meni ili su razočaravajuće?
Dobra knjiga, dobra recenzija. :D
Moj popis je malo drugačiji:
7. Anđeli i demoni
6. Velika obmana
5. Digitalna tvrđava
4. Inferno
3. Da Vincijev kod
2. Origin
1. Izgubljeni simbol
i da usput, najdraži pisac. ;)