top of page
Writer's pictureKnjigožder

Tisuću lađa

„Ne raspolažete svojim životom da ga se možete odreći.“

AUTOR: Natalie Haynes

NAKLADNIK: Vorto Palabra

Što li je ženska ljepota, osim prokletstva? Toliko je prokleta da su muškarci spremni zbog nje poći u rad. Savršena Helena, očarala je Parisa koji ju je naposljetku oteo kako bi mu se pridružila u Troji. „Koliko Mjesečevih mijena može trajati pronalazak jedne nevjerne žene?“ Ta ratovi su se zbog žena vodili oduvijek! Međutim, zbog ove su žene muškarci koji nisu imali direktne veze s njom odlazili u rat ostavljajući uplakanu ženu i djecu kod kuće. Nečiju ženu stavili su ispred vlastite. Nečiju su ženu stavili ispred dobrobiti vlastite djece. Nije li to prava tragedija rata?

„Neke stvari ne iziskuju mudrost. Samo oči.“

Kakav je osjećaj biti nebitan u očima vlastitog muža, oca, brata?

Upravo su to iskusile Kreuza, Teana, Pentesileja, Penelopa, Briseida, Hriseida, Tetida, Laodamija, Ifigenija, Enona, Erida, Hekaba, Poliskena, Temida, Kasandra, Klitemnestra, Andromaha, brojne Trojanke. One su bile ostavljene i prepuštene same sebi. Da rade što? Valjda što i inače. Budu lijepe i odgajaju djecu. Ionako imaju sigurnost unutar svojih odaja.

Njihovi muškarci su toliko usredotočeni na bojišta da su zaboravili da se rat može približiti zidinama i odajama. Kada neprijatelj pokuca na vrata, one će postati ratni plijen, tek ime koje je stajalo uz poznatog ratnika. Osoba koja ih štiti na bojnom polju, odredit će koliko će vrijediti kao robinje. Kako je moguće da nismo nigdje čitali o tome? „Postoji toliko načina da se ispripovijeda rat.“

„Čovjek sposoban dobiti rat samo rijetko može preživjeti mir.“

Ipak, ispripovijedan je sa strane muškaraca. Bitke, oružje, mučenje, krvoproliće. Tako se vodi rat. Ženske polemike i njihova patnja nije zanimljiva nikome. Zato njihova strana priče i ne zaslužuje biti prepričana.

„Muške su smrti epske, ženske su tragične.“

Kao što je Madeline Miller oživjela Kirku, tako je i Natelie Haynes odlučila udahnuti život ženama iz Trojanskog rata. Svakoj posvećujući koje poglavlje, ispričala je taj velebni rat iz nove perspektive. Koliko je u tome uspjela, otkrit ćete sami!

„Nema svrhe bježati od onoga što se već dogodilo.“

Iako sam istinski uživala u čitanju, moj se mozak stalno gubio u moru ženskih likova i podsjećanju na ono što se dogodilo u ulomku kada su spominjane, jedno 50 strana prije. Srećom, na početku se nalazio vodič likova, pa sam mogla držati korak s knjigom. Da ga nije bilo, jednostavno bi se izgubila.

Ne znam jeste li primijetili kojoj je količini žena Haynes dala glas. Međutim, jednoj je dala da ispriča tek jednu rečenicu. Izostavila je onu zbog koje je sve počelo, Helenu. Zašto je to napravila, nikad nećemo saznati. Možda je Helena u originalnu dobila dovoljno prostora, pa se sada ipak morala smanjiti kako bi dala prostora drugima. Možda.

S obzirom da sam Kirku i Tisuću lađa čitala doslovce jednu za drugom, stalno sam ih uspoređivala i moram reći da im ne mogu dati istu ocjenu. Možda bi situacija bila drukčija da sam prvo čitala Tisuću lađa, no ovako mi je Kirka ipak bolja.

Haynes je sa Tisuću lađa donijela toliko likova, da bi im naposljetku posvetila svega nekoliko poglavlja. Svaka od žena me je toliko zaintrigirala da sam htjela čitati knjigu posebno o svakoj. Koliko mi je drago što sam otkrila cijeli jedan svijet ženskih likova, u isto mi je vrijeme bilo žao što nisam dobila više od njih. Velika prednost ženskih likova ujedno je i mana knjige.

„Zašto bi prošlost bila ikakvo jamstvo budućnosti?“

Nakon upoznavanja sa drugom stranom priče iz mitologije, ne mislite li da je vrijeme otkriti žensku perspektivu iz drugih razdoblja ženske povijesti?

Grickajmo knjige zajedno!



Recent Posts

See All

Comments


  • Facebook - Black Circle
  • goodreas
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle
bottom of page