top of page

Ogled o sljepoći

Writer: KnjigožderKnjigožder

AUTOR: Jose Saramago

NAKLADNIK: SysPrint


Mogle smo u prosincu čitati neku prikladnu božićnu knjigu, ali nismo. Odabrale smo Ogled o sljepoći portugalskog autora Josea Saramaga. Ogled o sljepoći napisan je 1995. godine, a kod nas preveden 1999. godine. Saramago je 1998. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost, između ostaloga i za tu knjigu. Inače, postoji i nastavak knjige, koji je dostupan na srpskom jeziku, a preveden je kao Zapis o pronicljivosti.


Crveno svjetlo na semaforu. Kada se pojavi zeleno svjetlo, svi su automobili spremni na kretanje, osim jednog. Jedan je vozač tijekom prelaska iz crvenog svjetla u zeleno oslijepio. U pomoć mu je pritekao čovjek koji ga je velikodušno odvezao doma. Za nagradu je ukrao auto, a nedugo zatim i sam oslijepio. Prvi slijepac otišao je liječniku koji nije pronašao ništa neobično. Jedino što se isticalo je bjelina. Obično u slijepaca prevlada tama, no kod njega je prevladala bjelina.


Idući dan već je nekoliko ljudi bilo slijepo, uključujući i liječnika. Kako bi vlada stavila stvar pod kontrolu i smanjila paniku, poslala je slijepe ljude u karantenu, napuštenu umobolnicu. Prvoj turi se pridružuje i liječnikova žena, jedina koja nije izgubila vid.

Prepušteni sami sebi, polako se organiziraju i nastoje nekako funkcionirati. Vojska ih čuva danonoćno, sprječavajući ih da naprave neku glupost ili pokušaju otići s posjeda. Hrana im se dostavlja na sigurnoj udaljenosti i ne pruža im se pomoć, čak ni ona liječnička.


Kao i uvijek, nagon za preživljavanjem postupno prevladava. Počinje se trgovati onime što dolazi iz vanjskoj svijeta. Hrana se mora platiti, a cijena je doista visoka…


Zvuči poznato?


Saramagova knjiga daje naslutiti što postajemo kada se osjećamo ugroženo. Bitno je preživjeti. Kako, to doista nije važno. Uvijek postoje oni koji znaju iskoristiti priliku kada je najteže. Svaki dan je ipak prilika za zaraditi novac ili preuzeti kontrolu nad hranom. Zašto bi ona bila svima dostupna svima ili, sačuvaj Bože, besplatna?


Neljudski uvjeti, totalna izolacija. Sve pod izlikom da se ne zna o čemu se točno radi. Tako dobra izlika za prestati biti čovjekom.


Možda loš izbor za prosinac, ali jako dobar izbor općenito. Knjigu smo ocijenile ocjenom 4,1, slažući se da je knjiga izvrsna za promišljanje, ali i za povlačenje paralele s pandemijom s kojom danas živimo. Većinu vremena smo raspravljale upravo o tome.


Ono što još nisam spomenula je zanimljivo Saramagovo pisanje. Naime, čovjek zaista ne voli znakove interpunkcije, pa mu je stranica puna zareza, a točku možete vidjeti eventualno dvaput na istoj stranici. Jedna je članica zaključila kako bi to mogao biti Saramagov način dočaravanja sljepoće na papiru. Nema nigdje tog podatka, ali složit ćete se kako je to jako zanimljiva primjedba.


Ja knjigu za ovu prigodu nisam pročitala jer sam ju čitala prije desetak godina. Znala sam događanja u knjizi, ali sam se za sastanak odlučila podsjetiti filmom Blidness. Film je snimljen 2008. godine sa Juliane Moore i Markom Ruffalom. Film mi je bio odličan, odlično prati knjigu!


Na Saramaga sam naletjela sasvim slučajno, preko jednog foruma, gdje je netko napisao da je Ogled o sljepoći knjiga koja se mora pročitati. Tako sam ja pohitala u knjižnicu i pročitala ju u dahu. Svoj sam primjerak nabavila puno godina kasnije, dok sam živjela u Bjelovaru. Naišla sam na nju prilikom razgledavanja knjiga predviđenih za otpis u knjižnici.


Knjigu sam ocijenila ocjenom odličan! Iznimno pronicljiva, pametna, elokventna pokazuje sve ono najlošije o čovjeku, gdje usporedba sa životinjom zvuči benigno. Saramago svojim likovima uzima ono što im je dano rođenjem i tjera ih da nastave dalje. Koliko će se nisko spustiti, samo će vrijeme pokazati.


Jeste li čitali Saramagova djela?


Grickajmo knjige zajedno!


Commentaires


  • Facebook - Black Circle
  • goodreas
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle
knjigozderonja-01.png

© 2018 by Knjigožderonja. 

Proudly created with Wix.com

Logo created by Ladislav Lauš

Pojedi knjigu

bottom of page