„Svako izražavanje života mora služiti samo njegovu očuvanju i to mu je jedini cilj.“
AUTOR: Erich Maria Remarque
NAKLADNIK: Mozaik knjiga
Na zapadu ništa novo najpoznatiji je roman s tematikom Prvog svjetskog rata, koji se ubraja u klasike svjetske književnosti. Ipak, zbog stavova izrečenih u romanu, Na zapadu ništa novu svrstava se u proturatnu prozu, zbog čega je i bila zabranjena u Trećem Reichu. Naime, nacisti su smatrali kako će Remarqueovi stavovi naškoditi njemačkom ugledu u svijetu. Kako i ne; vidale su se rane iz Prvog svjetskog rata, a na pomolu je bilo još nešto gore – nešto što se na koncu i ostvarilo. Srećom, izvan zidina Reicha, roman je dočekan s hvalospjevima, a zahvaljujući filmskim adaptacijama doživio je veliki uspjeh.
Negdje u svijetu, neko dijete u ovom trenutku sigurno ima pušku u rukama. Puca - ne znajući na koga puca, zašto puca i zašto se ta puška njemu nalazi u rukama. Zna da mora pucati; jer ako ne puca, netko će sigurno pucati na njega – netko tko sigurno u glavi ima identična pitanja. U borbi za goli život, zaista nije važno tko se nalazi s druge strane i kakvi su mu stavovi i razmišljanja, važno je preživjeti.
„Rat ne bi bio tako loš kad bi se čovjek mogao dobro naspavati.“
Teško je reći da je Paul Bäumer bio odrastao čovjek s 19 godina, tek je izašao iz školskih klupa. Potaknut euforijom, gotovo se s veseljem zajedno s prijateljima iz škole i razrednikom dobrovoljno prijavljuje u vojsku, očekujući kratki sukob koji će mu donijeti ordene, bogatstvo, siguran život i vječnu slavu. Država (i političari) valjda ne bi lagala i tjerala nevine mladiće u smrt da nije sigurna u pobjedu i u to da je ona žrtva koja se treba braniti. Ti školarci preobratit će se u strojeve za ubijanje gotovo odmah. Gorko razočaranje uslijedilo je gotovo odmah nakon početne euforije, što je rezultiralo velikom dozom gorčine i cinizma prema ratnoj retorici. „Nitko od nas nema više od dvadeset godina! Ali jesmo li mladi? Mladost? To je bilo davno. Mi smo stari ljudi.“
Više nisu idealistički srednjoškolci, koji su se zajedno prijavili u vojsku u naletu domoljublja na inzistiranje svog učitelja. Naučili su vidjeti kroz ratne parole. Kao učenici, prsa su im se nadimala od ponosa i domoljublja kad je razrednik svoju generaciju zaneseno nazivao „željeznom mladeži“. Sada su kao vojnici mnogo tvrđi i dostojni tog naziva, ali njihova je čvrstina usmjerena na to da ostanu živi i održe zdrav razum, sve vrijeme osjećajući prezir prema ratnim parolama i ljudima koji ih izgovaraju u neznanju. „Izgubljeni smo poput djece i iskusni poput starih ljudi, neuglađeni smo i tužno površni – ja mislim da smo izgubljeni.“ Ipak, iako su itekako svjesni činjenice besmislenosti rata, oni iz njega više ne mogu van. Previše su toga vidjeli, previše iskusili, previše ružnoga napravili. Jasno je kao dan da su samo htjeli preživjeti – no, kako pogledati sebe u ogledalo kad jednostavno duboko u sebi znaš da nisi morao ispaliti niti jedan metak? „Znam da će se sve ono što se sada, dok smo u ratu, krije u nama poput kakva kamena poslije rata probuditi i da će tek onda započeti borba na život i smrt.“
„Obrazovanje zaglupljuje.“
Povijesna stvarnost u romanu pokazala je do koje mjere vojnici nisu u potpunosti razumjeli kako su postali strojevi za ubijanje, topničko meso. Ova apsurdna slika zapravo pokazuje važan element stvarnosti na frontu, a to je bila mjera u kojoj su se vojnici osjećali otuđenima od realnosti i realnoga života. Knjiga Na zapadu ništa novo pokazala je koliko su mnogi vojnici bili loše pripremljeni za frontu, posebno novi regruti koji su imali malo ili nimalo obuke i kako su, u brojnim slučajevima, životi izgubljeni zbog neadekvatnosti taktičkih strategija koje su primjenjivali generali.
Pa ipak, uz svu sumornost i tragični horor, u Remarqueovoj knjizi pronaći ćete humor, odlično druženje i zanimljive spačke nad brutalnim nadređenima. Ali, ispod svega nalazi se talog krajnjeg sažaljenja i potpunog, neizlječivog pesimizma. „Ubijanje je godinama bilo naše zanimanje, naš prvi posao u životu. Naše znanje o životu svedeno je na smrt. Što će se poslije dogoditi? I što će biti od nas?“
Grickajmo knjige zajedno!
Comments