top of page
Writer's pictureKnjigožder

Life of Pi

„The main battlefield for good is not the open ground of the public arena but the small clearing of each heart.“

AUTOR: Yann Martel

NAKLADNIK: Seal Books


Pijev život prvo sam pogledala. Znam, znam, to se tako ne radi, ali eto. Očigledno sam bila jedna od posljednjih ljudi na svijetu koji nisu pogledali film, pa sam popustila. Film mi je bilo fantastičan, ali me je želja za čitanjem u potpunosti prošla. Tako je i trebalo ostati, ali me je moj „50 surprise book scratch off“ iznenadio. Volju za čitanjem nisam dobila, a još sam joj se manje veselila kada nisam mogla nigdje kupiti hrvatsko izdanje nego posegnuti za izdanjem na engleskom jeziku. Pravi recept za uživanje u knjizi, zar ne?

„Doesn`t the telling of something always become a story?“

Pi Patel indijski je tinejdžer koji ne vidi razloga zašto ne može prakticirati tri religije odjednom. Iako njegova obitelj formalno pripada hinduizmu, njega znatiželja vuče prema kršćanstvu i islamu te odlučuje vjerovati u sve tri religije. Njegov otac vlasnik je gradskog zoološkog vrta, a obiteljska kuća je u unutrašnjosti vrta. Stoga, kada nisu u školi, Pi i njegov brat pomažu ocu u brizi za životinje. „So you see, if you fall into a lion`s pit, the reason the lion will tear you to pieces is not because it`s hungry – be assured, zoo animals are amply fed – or because it`s bloodthirsty, but because you`ve invaded its territory.“

„To choose doubt as a philosophy of life is akin to choosing immobility as a means of transportation.“

Kada je Pi navršio 16 godina, njegovi roditelji donijeli su odluku o zatvaranju zoološkog vrta i planiraju se preseliti u Kanadu. Neke od životinja prodaju zoološkim vrtovima u Sjevernoj Americi, a obitelj odlazi zajedno sa ostatkom životinja. Poput Noe i njegove arke, obitelj Patel ukrca svoje životinje na japanski teretni brod po imenu Tsimtsum i otplove prema Novom svijetu. No, negdje na polovici puta, događa se nešto neobjašnjivo. Iz razloga koji će zauvijek ostati enigma pomorskim vlastima, Tsimtsum tone - iznenada i nasilno. Od cijele posade i putnika na brodu, samo petoro preživjelih uspijeva doći do jedinog čamca za spašavanje koji nije potonuo s brodom: sam Pi, ozlijeđena zebra, veliki Borneo orangutan, vrlo nervozna hijena i tigar po imenu (zahvaljujući činovničkoj grešci) Richard Parker. Pun straha, Pi skače u ocean, ali vrlo brzo shvati da u vodi vrebaju morski psi, pa se odluči popeti natrag.


Kako vrijeme prolazi, životinje u čamcu za spašavanje ubijaju se i jedu jedna drugu, a na koncu ostaju Pi i Richard Parker. Srećom za Pija, na čamcu za spašavanje ima hrane i vode, što mu daje određenu sigurnost. Ali, ako planira preživjeti, mora početi loviti ribu. Zahvaljujući ceradi koja definira teritorij na čamcu i općoj zbunjenosti dvaju traumatiziranih stvorenja koja boluju od morske bolesti, očito se ne događa odmah. Pi ostaje živ dovoljno dugo da shvati kako ga mora pripitomiti. Koliko god paradoksalno izgledalo, Piju je jasno da njegovo preživljenje ovisi o održavanju svog okrutnog protivnika neobičnog imena na životu. „I will not die. I refuse it. I will make it through this nightmare. I will beat the odds, as great as they are.“

„All living things contain a measure of madness that moves them in strange, sometimes inexplicable ways.“

Pi i Richard Parker prolaze kroz strašne oluje i žarku toplinu pacifičkog sunca. Često su gladni i bolesni. Pi nadu polaže u svoje tri religije, ali ipak se ponekad osjeća tužno i usamljeno. „Why can`t reason give greater answer? Why can we throw a question further than we can pull in an answer? Why such a vast net if there`s so little fish to catch?“ Hoće li Pi i Richard uspjeti zajedno preživjeti ili će postati neprijatelji u borbi za goli život?


Pijev život iznimno je simpatičan roman prožet namjernom nevinošću koja daje svjež, postran pogled na naša uobičajena vjerovanja; o vjerskim podjelama, zoološkim vrtovima naspram divljine, ili mogućnosti slobode. Kao što Martel obećava u svojoj autorskoj bilješci, Pijev život je fikcija koja znanstvenom preciznošću ispituje imaginativno područje, izokrećući stvarnost kako bi iznijela njezinu bit. Martel nije zainteresiran za jednostavno prepričavanje klasične priče o preživljavanju u čamcu za spašavanje. Pi prakticira tri glavne religije koje imaju jaku pozadinu u znanosti; s tako širokim životopisom njegova priča neizbježno poprima kvalitetu prispodobe. Dječak se mora suočiti sa svojim demonom, a ne ga svladati. Shvaća da preživljavanje uključuje znati kada treba riskirati, a kada se suzdržati, kada preuzeti kontrolu i kada se prepustiti sili većoj od njega. Drugim riječima, otkriva da život s tigrom u konačnici zahtijeva volju i vjeru.

„No greatness without goodness.“

Pijev život nije samo jednostavna avanturistička priča. Roman je djelo duhovnog avanturizma, izraz mistične svjesnosti i pozdrav moći mašte i svestranosti pripovijedanja. Ipak, posljednje stranice knjige dovode u pitanje cijelu Pijevu pustolovinu. No, umjesto da kraj izgleda naivno i besmisleno, kao što takvi obrati često izgledaju, završetak čini ostatak priče mnogo smislenijom. U svojoj srži, Pijev život progovara o čovjekovom odnosu prema životinjama i prema Bogu.


Koliko biste dana preživjeli u čamcu s tigrom koji će vas, neminovno, u nekom trenutku pokušati pojesti?


Grickajmo knjige zajedno!


16 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


  • Facebook - Black Circle
  • goodreas
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle
bottom of page