AUTOR: Ivan Bertok
NAKLADNIK: Vlastita naklada
Moja prva recenzija na blogu bila je prikaz 1000 dana proljeća i 1000 dana ljeta autora Tomislava Perka (recenzije se možete prisjetiti ovdje). Putopisi mi nisu nikada bili među omiljenim žanrovima, ali ta su me dvije knjige preobratile, nudeći jedinstven način putovanja i zanimljive doživljaje.
Ipak, moram priznati da od tada nisam pročitala nijedan putopis. Veliku je pauzu prekinuo Ivan Bertok knjigom 10 000 milja Amerikom. S njom sam se odlučila uploviti u putovanje na koje sama ne bih apsolutno nikada pristala u životu.
Da pojasnim. Ne bih kao Perko putovala autostopom i ne bih putovala preko cijele Amerike autom dok ne bi skupila barem 5 godina iskustva u istoj. Ne usudim se voziti po Rijeci, a kamoli uzeti auto i krstariti Amerikom.
„Suočavanje sa strahovima često rezultira ostvarenjem snova!“
Ivan je završio u Americi preko Work & Travel programa, sve popularnijeg u Hrvatskoj. Za one koji ne znaju Work & Travel namijenjen je studentima koji odlaze u Ameriku kako bi zaradili novac i uz to upoznali kulturu Amerike i putovali. Ivan je u to vrijeme bio student diplomskog studija fizike i informatike. I tako je on s prijateljicom Viktorijom krenuo u avanturu života!
I to je otprilike gdje sam se ja izgubila. Pohvatala sam dio gdje su oni došli u Ameriku i gdje su radili i onda odjednom počinje poglavlje u kojem piše da je krajem 2017. godine stigao u San Francisco. Kako? Kada? Jesam nešto propustila? Kraj putovanja dočekuju u Los Angelesu i vraćaju se nazad u Hrvatsku.
Nakon toga, krajem 2018. godine, Ivan iščekuje putovanje Sjevernom Amerikom s Rebeccom. Opet, nije mi bilo jasno kako smo napravili taj preskok iz Hrvatske u Ameriku i tko je Rebecca. I tako su oni krenuli. Putovali su ukupno 26 dana i 20 sati. Da nisam pročitala, ne bih stekla takav dojam. Kako je pisao, ja sam imala dojam da je putovanje trajalo barem tri mjeseca, ako ne i više.
„Ako u životu uvijek čekaš druge, nećeš daleko dogurati!“
Iako je fokus knjige upravo bio na 10 000 milja Amerikom, to putovanje kreće tek sredinom knjige. Na poleđini piše kako će čitatelj saznati mnoge korisne informacije o načinu putovanja uz ne tako veliki trošak. Mene je taj dio osobito zanimao. Naposljetku, Ivan je napisao koliko su ukupno Rebecca i on potrošili tijekom putovanja, ali meni taj iznos nije apsolutno ništa značio. Primjerice, u trošak uopće nije bio uključen automobil koje im je bilo osnovno prijevozno sredstvo. Nisam ni saznala što su jeli, kakvi su troškovi hrane u Americi, može li se otići i jesti u restoran ili to predstavlja luksuz.
Što više razmišljam o knjizi, to mi je više upitnika ostavljeno nad glavom. S obzirom da smo dobili uvod prije samog putovanja Amerikom, očekivala sam detaljnije objašnjenje koncepta Work & Travel programa. Znamo da za odlazak u Ameriku treba puno novaca, no ne navodi se koliko i ne navodi se što osoba sve mora proći kako bi otišla u Ameriku.
Očekivala sam načine traženja poslova, opise poslova, iskustvo tog programa. Zanima me kako je bilo spavati u autu, smije li se to uopće. Zanimaju me detalji u traženju dijamanata. Zanima me koliko je Ivan radio. Zanima me više o običajima Amerikanaca koje je Ivan spomenuo, ali nije razradio. Najviše me od svega zanima kako su se Rebecca i on uopće odlučili na taj put, na koji su način odlučili gdje će ići i kako su se dogovorili oko svega.
Njegovo putovanje je avantura života i drago mi je da ju je prenio na papir. Ipak, dok sam čitala, htjela sam da Ivan bude pored mene kako bi mi mogao protumačiti vremenske sljedove, te odgovoriti na navedena pitanja. Uz pojašnjenja, naravno.
Ovako, imam dojam da nisam nešto skužila i da sam preskočila dobar dio knjige.
Ivan je nakon Amerike bio u Mozambiku i nadam se da će zapisati doživljaje i tog putovanja. Naravno, uz više objašnjenja. Ja, naravno, čekam na to :D
Kako vi stojite s putopisima?
Grickajmo knjige zajedno!
Comments