top of page
Writer's pictureKnjigožder

The Marriage Plot

„Death awaits us. There is no escape. And so we distract ourselves by licking whatever drops of honey come within our reach.“

         

S opusom Jeffreya Eugenidesa susrela sam se prije kojih 15 godina (starim, hvala na pitanju) kada sam čitala Srednji spol, koja me je preko ljetnih praznika prikovala za stolicu i nije ostavila sve dok nisam pročitala posljednju stranicu. Malo je reći da sam se potpuno oduševila. Možete onda zamisliti kako sam bila sretna kada sam negdje u Walesu ušetala u Second hand knjižaru i prvo ugledala njegovu knjigu koju nisam pročitala! Nisam više ništa drugo gledala, zgrabila sam ju kao da mi život o tome ovisi i odmah ju kupila. Mislim da mi je to najdraži suvenir s tog putovanja.

           

„Heartbreak is funny to everyone but the heartbroken.“

The Marriage plot predstavlja postmoderni pogled na romansu iz 19. stoljeća, izgrađena oko tri lika koji se susreću na Sveučilištu Brown 1981. godine. Postava romana Jeffreya Eugenidesa sastoji se uglavnom od bistrih, raspoloženih mladih studenata kroz njihovo odrastanje, a radnja prati njihove ljubavne zavrzlame i krize dok jure i bježe jedno od drugog kroz razne lokacije koje se protežu od Cape Coda preko Monte Carla do Calcutte.


Madeleine se bavi proučavanjem književnih junakinja, s toliko žara da ih ponekad preslikava na vlastiti život. Mitchell i Leonard, muškarci su Madeleinog života, koji dolaze iz skromnijih obitelji, te proučavaju religiju i znanost. Mitchell je zaista na strpljiv način opsjednut Madeleine, koja povremeno flertuje s njim, ali radije o njemu misli kao o svom dragom prijatelju na kojeg će se uvijek moći osloniti. Leonard je njegova totalna suprotnost – siromašan, briljantan, humorističan, neodoljiv ženama i divljački samodestruktivan. Nije ni čudo što je Madeleine iste sekunde pala na njega. Madeleine Hanna, Leonard Bankhead i Mitchell Grammaticus predstavljaju tri točke klasičnog ljubavnog trokuta: Mitchell voli Madeleine koja voli Leonarda koji voli Madeleine kojoj se sviđa Mitchell. „They smiled at the good and frowned at the bad and sometimes they were very sad.“


Eugenides mijenja točke gledišta između Madeleine, Mitchella i Leonarda, lagano pomičući radnju naprijed dok ispunjava pozadinu. Maddy, visoku i lijepu, odgajali su dekan privatnog sveučilišta i njegova uvijek pristojna supruga. Leonard je imao disfunkcionalno djetinjstvo u Portlandu, s roditeljima alkoholičarima i kasnim akademskim uspjehom. Zaljubljena u Leonarda, Maddy je pažljiva, odana i frustrirana. Sve što je imala pružila je Leonardu, a sebe je zapostavila u svakom segmentu. Koliko će komadića sebe dati Leonardu? Koliko će dugo Mitchell sve samo promatrati?

           

„It`s not acts in themselves that are good or evil. It`s the intention of the acts.“

Jeffrey Eugenides pita se što bi se dogodilo kada bi se književnost devetnaestog stoljeća spojila s teorijom dvadesetog stoljeća, a rezultat su prikazi brojnih briljantnih romana u jednom: ljubavna priča, priča o punoljetnosti, putopis, prikaz ludila i priča o vjerskoj potrazi. The Marriage Plot je realistična priča o braku i postmoderni, metafikcijski komentar. Nekada je brak bio prirodni završetak svake priče koja je uključivala vezu dvoje ljudi, ali prošlo je više od jednog stoljeća otkako su romani mogli završiti jedino vjenčanjem. Roman zapravo nije o braku; kao što njegov naslov najavljuje, radi se o narativnim i društvenim konvencijama, o tome kako ograničene priče koje pričamo o braku ograničavaju priče koje pričamo o sebi. Brak se odnosi na seks, ljubav i romansu; također se radi o novcu, imovini, zakonu, društvenom statusu, osobnim preferencijama, vjerskim uvjerenjima i političkim vrijednostima. Za neke, brak je vrijeme kada njihovi životi stvarno počinju; za druge je to kada život nagazi na kočnicu i počne se kretati puževim korakom.


Što se događa s romanima kada brak počne stvarati više problema nego što ih rješava, jer u istoj mjeri predstavlja nesigurnost koliko i stabilnost? Eugenides postavlja tezu u kojoj brak znači još više za romane nakon što su ga feminizam i seksualna revolucija učinili jednako zbunjujućim u teoriji kao što je dugo bio u praksi.


Uokvirivanje i oblikovanje The Marriage Plota kontinuirano je istraživanje velikih tema ljubavi i braka, te pitanje kako bi se one mogle spasiti za potrebe suvremene književnosti.  Od kakve bi bilo važnosti da se Emma (Bovary) udala ako bi kasnije mogla podnijeti zahtjev za razvod?, pita Madeleinin profesor. To je zadatak koji si knjiga postavlja: vidjeti može li se izgraditi održiva „priča o braku“ oko heroine iz feminističkog doba za koju brak više ne znači neopozivu predaju osobe i imovine. Ono što junakinju čini sjajnom, zasigurno nije samo to što je brak tada bio igra s mnogo većim ulozima nego što je sada, već to što Madeline istražuje na tako zadivljujućoj emocionalnoj i moralnoj dubini i artikulira s takvom duhovitošću i preciznošću da gotovo sve što joj se dogodi postaje neizmjerno posljedično.


Madeleine proučava viktorijanske romanopisce, ali roman se zapravo i ne bavi toliko brakom ili pričama o njemu (iako se to možda tako čini). The Marriage Plot zapravo nije o ljubavi, osim na sekundarnoj razini. Riječ je o onome o čemu Eugenidesove knjige uvijek govore, bez obzira na dijametralno suprotne teme: drami odrastanja. The Marriage plot posjeduje teksturu i bol proživljenog iskustva.


Kada govorimo o muškim likovima romana, Mitchell i Leonard imaju više za ponuditi od privlačnosti prema Madeleine, a zapravo je njihov unutarnji život ono što romanu daje posebnu aromu. Eugenides radi izvrstan posao u istraživanju dinamike odnosa ljubavi prema nekome s mentalnom bolešću. On također daje dirljiv primjer tipa disfunkcionalnog obiteljskog života i teškog djetinjstva koji mogu doprinijeti nastanku takvih bolesti, uz mukotrpnost traženja liječenja i terapije koja može, ali i ne mora donijeti rezultate. Isto tako, njegov prikaz Mitchellove potrage za pronalaženjem Boga, prvo kroz proučavanje, a zatim dobrotvorni rad, jednako je napisan sa snažnom vjerodostojnošću.


Roman je dobar - simpatičan, moduliran, spretan - o Mitchellovoj borbi s njegovom duhovnošću, Leonardovoj mentalnoj bolesti, te o preprekama na putu u odnosu između Madeleine i Leonarda. Priča je zanimljiva i lijepo konstruirana. Pa ipak, Eugenides svoje likove ne razrađuje u potpunosti. Mitchellovo religiozno istraživanje, bez obzira na svu pažnju koju dobiva, sav intelektualni razvoj i predanost koju ulaže u duhovnost, na kraju se odbacuje kao sublimacija njegove želje za Madeleine. Što se tiče Madeleine, ona je dobila gotovo polovicu romana, uključujući njegov najduži, početni dio. Ipak, ona se nekako povlači iza paravana Leonardovih potreba. Njezin je lik gotovo u potpunosti reaktivan. Zapravo, Madeleine je jedini lik koji otkriva svoju vokaciju. Ipak, unatoč temi, vrlo je malen broj stranica posvećen tom razvoju.

The Marriage Plot istražuje što se događa ako život prepustimo ponavljanju i odustanemo od želje da budemo originalni i izuzetni.


Kupujete li „second hand“ knjige?


Grickajmo knjige zajedno!



Recent Posts

See All

Comentarios


  • Facebook - Black Circle
  • goodreas
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle
bottom of page