Interliber je najveća književna manifestacija u Hrvatskoj i platforma za promociju knjiga, pisaca, čitanja, znanosti i znanja koja okuplja najznačajnije nakladnike i knjižare. Interliber se odvija tijekom studenoga, na Zagrebačkom velesajmu i traje tjedan dana.
U paviljone velesjama dolaze sve hrvatske, ali i regionalne izdavačke kuće, kao i brojni antikvarijati. Na svojim „štandovima“ donose svježe tiskane knjige. Knjige za apsolutno sve uzraste i knjige svih žanrova koji vam padnu na pamet.
Osim čiste prodaje knjige, koje možete naći na popustima, na Interliberu možete pronaći i različita događanja za sve uzraste. Radi se o predstavljanju knjiga, upoznavanju s samim autorima, čitaonicama, radionicama, okruglim stolovima, dodjelama književnih nagradna i slično.
akođer, tamo možete pronaći i knjige za školu ili fakultet, knjige za posao, učenje stranog jezika, sve što vam treba za edukaciju i školovanje, bilo ono koje propisuje institucija ili koje sami odaberete za vlastiti gušt.
Interliber je omiljeno mjesto i mladih i starih, omiljeno mjesto svih zaljubljenika u knjige. Zato se ja njemu ove godine posebno radujem, jer mi je ovo prvi Interliber koji ću u potpunosti podijeliti s vama! A prije nego što se uopće uputim na Interliber, htjela bih vam pokazati sve novitete koje ćete moći naći ako posjetiti velesajam. Napisat ću vam sve novitete velike većine nakladničkih kuća za koje smatram da će vam biti zanimljivi.
Bacimo se na posao!
24 sata knjige
Savjeti za život: Renee Shafransky - Onoga dana kad je Nora otkrila da je njezin muž Hugh napravio dijete drugoj ženi, zaklela se: Vratit ću se u život, bez obzira na to koliko mi dugo trebalo. Trebale su joj tri godine. Uz pomoć prijateljice, preselila se iz New Yorka u mali turistički grad, dobila posao u lokalnim novinama i počela davati šansu ljubavi da zakorači u njezin život. Ali kad se Hugh i njegova savršena nova obitelj dosele u susjedstvo, Nora doživi slom. Boriti se s ljubomorom i navalama prezira i poniženja, već je bilo dovoljno teško, ali postaje još teže kad se Nori ispuni velika želja, a Hugh i njegova nova supruga osvanu mrtvi u svojoj kući.
AGM nakladnička kuća
Papafigo iz špilje u špilju: Ivica Jakšić Čokrić Puko - Papafigo je cjelina, možda otok, kontinent ili svijet, u svakom slučaju svakodnevica koju prepoznajemo i iščitavamo na raznim razinama. Svijet je to pun živopisnih likova s jedne i došljaka s druge strane koji predstavljaju priču o sebi i teško je reći tko je domaći. Stvarnost nije ono što se svakodnevno događa, nego i sve ono što bi se moglo dogoditi, a možda još više ono što se ne događa, a moglo je da je netko slijedio obećanja, resurse, prioritete… Svoje storije Puko ispisuje „na svim hrvatskim jezicima“, a to znači da uz standardni jezik šarm djelu daju i lokalizmi, šatra te općepoznate izreke i citati različitih europskih jezika. Sintagme, asocijacije, ponavljajuće prispodobe naguravaju se u Pukinu kulturnom krajoliku. Čitatelju je taj krajolik dovoljno prepoznatljiv da Puko sve češće stavlja točku i ne završavajući rečenice, prepuštajući završnu kreaciju (ili trajno ponavljajuću spasonosnu izreku) čitatelju.
Ja moj brat: Juan Mihovilovich - Roman „Ja moj brat“ suzdržani je krik osobe koja traži samu sebe kroz svoga starijeg bratas kojim se poistovjećuje. Neumorno prolazi hodnicima sjećanja kojemu ne pribjegava, ali koja mu sena mahove vraća. Tada se uspijeva nakratko susresti s onim za koga misli da je on sam.Ovaj roman odražava unutrašnju samoću čovjeka koji si postavlja velika pitanja o postojanju. Živeći u stvarnom i opipljivom svijetu, smatra da ne može izbjeći prolazni, pa čak i pokretljivi prostor pun nijemih fatamorgana, između on i ja.Kroz monolog kojim se razgovara nazire se prokletstvo postojanja jednog izgubljenog, ali u svakom slučaju bistrog bića, koje poznaje sve kutke ljudskog uma i zna za stremljenja jednog društva u propadanju u koje se ne želi uključiti i od kojega se udaljava osobnom voljom. Čitatelj uranja u neizrečeni, ali duboko dirljivi dijalog. Riječ je o naizgled uspavanoj savjesti koja optužuje brata za izopačenost i krivi ga zbog nje,a li ga isto tako bojažljivo smatra svojim vlastitim odrazom i treba ga.
Samo sreća, ništa drugo: Hrvoje Hitrec - Romansirani živototpis Nikole Zrinskog VII. (17. st.) novi je roman Hrvoja Hitreca. Povijesna ličnost, hrvatski ban i pjesnik, brat Petra IV, isusovački đak nakon školovanja s bratom odlazi u posjet papi Urbanu VIII. Nakon punoljetnosti Nikola i Petar dijele imanje. Njihove utvrde i dvorci, objektivno, hrvatski su dvorovi, a njihova svakodnevica borbe s Osmanlijama. Ta svakodnevica temelj je romana o Nikoli koji između bitaka na mađarskom piše poznato djelo Jadranskoga mora sirena u kojoj slavi Sigetsku bitku. Autor Hitrec, oslanjajući se na povijesne činjenice, uistinu prati život tog jedinog stvarnog hrvatskog dvora, svakodnevicu od kuhinje do radionica i odgoja djece, probleme s katoličkom Europom koja obećava pomoć na granicama i uglavnom zaboravlja obećanja. Borio se Nikola oružjem i diplomacijom, a legendu o njemu prekinulo je nesretno (mnogi smatraju i sumnjivo) stradanje u lovu.
Alfa
Nitko više ne piše pisma: Vinko Moderndorfer - Iván, prevoditelj krimića, nađe jednog dana u poštanskom sandučiću bijelu omotnicu i na njoj urednim sitnim krasopisom ispisano svoje ime. Neočekivano pismo vraća ga u vrijeme prije trideset godina... Tako započinje radnja romana, začinjena žanrovskom mješavinom s malo detektivske priče, malo humora, malo groznih i šokantnih ulomaka iz poznatih krimića, te erotike i melodramske potresenosti.
Tužitelj: Vlado Rajić - Uronite u svijet nacionalnoga pravosuđa, odnosno stanja i odnosa u hrvatskom pravosuđu. "Junak" romana je cijela služba Državnoga odvjetništva koja se hrva s problemima te traga za istinom i pravdom. U prostoru između imaginacije i stvarnosti autor razvija priču u kojoj čitatelj postaje sudionikom stvarnih događaja.
Povijest donjeg rublja: Chantal Thomas, Catherine Ormen - Ova povijest svjedoči kulturu odnošenja prema vlastitoj intimi i poimanju svoje tjelesnosti te promišljanju svoga odijevanja i u estetskom i u praktičnom smislu. Autorica, povjesničarka mode, vješto i precizno pripovijeda o intimnim temama, čednosti, erotizmu i zavođenju, ali i o normama i njihovu kršenju
Beletra
Krletka od mora: Dinko Mihovilović - Kao dječak, odrastajući u Novom Zagrebu, Josip je od susjeda Martina čuo priču o neobičnoj avanturi u Indijskom oceanu. Kad stari Martin počini samoubojstvo, Josip pronalazi njegov dnevnik i kreće opisanim tragom preko Grčke do Indijskog oceana, kako bi pronašao mjesto gdje se more otvara u prostor u kojem se može disati. Na sudbinskom putovanju preko svijeta susreće dijabolične blizance s heterokromijom koji se sjećaju starog Martina i obećavaju mu odgovore na sva njegova pitanja… Izviru li naše vizije iz prošlosti ili iz budućnosti? Slijedimo li zapravo unaprijed određeni životni put i koliko smo slobodni u svojim odlukama? Jesmo li mogli izbjeći pogrešne životne izbore da smo znali kamo nas vode? U romanu „Krletka od mora“ spoznaje o ljubavi i smrti do kojih dolazi glavni junak otapaju membranu između čovjekova ega i svemirskog prostranstva u koji je uronjen. Dinko Mihovilović poseže za magijskim realizmom i hrabro prelazi preko granica spoznaje održavajući kontinuiran tempo pustolovnog romana snažne simbolike i zadivljujuće scenografije.
Najjači si kad si svoj: Kristina Ercegović - Svrha biznisa je rješavanje problema i dodavanje vrijednosti – izravna je Kristina Ercegović u svom novom poslovnom priručniku „Najjači si kad si svoj“. Neposredno, odlučno, praktično i duhovito, s puno emocija i primjera, Kristina Ercegović razbija mitove i floskule o poduzetništvu i na temelju svoga bogatog poduzetničkog i savjetodavnog iskustva nudi vodič za sve poduzetnike koji zastaju pitajući se kamo dalje u razvoju tvrtke. Kako biti sretan i ispunjen u vlastitom biznisu, kako doprinositi a ne dokazivati se, kako surađivati a ne natjecati se, kako svoje talente pretvoriti u proizvode i usluge? Iskusna poduzetnica i poslovna savjetnica nudi odgovore na sva pitanja povezujući razvoj tvrtke i osobni razvoj poduzetnika te upozorava kako za željene rezultate nije dovoljno samo raditi ono što volimo, već treba primijeniti određeno znanje, vještine i postupke. Poticajan, inspirativan, motivirajući priručnik „Najjači si kad si svoj“ pomaže poduzetniku – a i svakom kreativcu – da jasnije sagleda sebe i svoj posao te da u svojoj stvaralačkoj strasti kojom je započeo posao pronađe SMISAO i kroz svoj doprinos svijetu biznisa osjeti i vlastitu ispunjenost i uporište za nastavak. “Najjači si kad si svoj” namijenjen je poduzetnicima i menadžerima koji žele doprinositi društvu, ali i mladima, studentima ekonomije i kreativnim srednjoškolcima koji razmišljaju o svojim budućim zanimanjima.
Drugi peron, četvrti kolosijek: Mirela Španjol Marković - Slavonija osamdesetih. S drugog perona, četvrtog kolosijeka iz malog grada polaze vlakovi kojima studenti kreću prema doživljajima, iskustvima i akademskim titulama koje obećava Zagreb. Trideset godina poslije, osvojene su katedre američkih sveučilišta i pronađeni odgovori na sva životna pitanja osim na jedno – tko smo i što nas je formiralo? Odgovore koje će uzalud tražiti na kaučima skupo plaćenih psihijatara, naći će tamo gdje ih najmanje očekuju… Između smijeha i suza, roman „Drugi peron, četvrti kolosijek“ Mirele Španjol Marković prati veliku, životnu ljubavnu priču i tri naraštaja slavonskih žena kroz promjene u proteklih pola stoljeća – bakinu ruralno-obrtničku obitelj vjernu tradiciji i kohezivnim obiteljskim ritualima, generaciju slobodnih i nekonvencionalnih kćeri odraslih u obilju i školovanih u gradu te unuka koje sazrijevaju osamdesetih godina i istražuju nove granice slobode – prizivaju duhove, piju kontracepcijske pilule, upisuju studije u inozemstvu i nastoje pobjeći od obiteljske patologije, ne sluteći skori rat.
Savršeni ustroj: Zoran Lisjak - U istome danu, u Londonu, desilo se premlaćivanje studentice Mile Horvatić, podrijetlom iz Dubrovnika i otmica dviju znanstvenica koje se bave genetskim inženjeringom. Jesu li ti slučajevi povezani i tko stoji iza tih zločina? Odgovore na ta pitanja traže policijski istražitelji Sten i Paula, u napetom trileru „Savršeni ustroj“ pisanome u maniri Dana Browna. Čakovečki pisac Zoran Lisjak kriminalističku priču punu akcije, uzbuđenja, iznenađenja i neočekivanih obrata garnira ljubavnim podzapletom, ali i mnoštvom intrigantnih podataka iz područja fizike i biologije. U podtekstu svoje napete krimi-priče Lisjak propituje veze i suodnose između znanosti i religije, donoseći mnogo zanimljivih, neortodoksnih i inovativnih znanstvenih uvida i teza, ali i biblijskih referencija.
Most ponad burne rijeke: Dalibor Talajić - Jedna od prvih knjiga kod nas u kojoj otac progovara o svojim iskustvima s poremećajem autističnog spektra svog djeteta. Dalibor Talajić opisao je opisao dramatične godine u kojima je u trci s vremenom tražio rješenje za razvojni poremećaj svoga sina za koji se ispostavilo da spada među poremećaje autističnog spektra. Na dirljiv, ali ohrabrujući način, Talajić je iznio kakvu je ulogu imala glazba u razvoju njegova dječaka te opisao vrlo strogu i zahtjevnu ABA metodu koju primjenjuje neuropsihologinja mr. Daniela Helc. Zahvaljujući njezinu znanju i upornosti, mali Radames, kojeg upoznajemo u knjizi, suprotno svim prognozama, danas pohađa peti razred osnovne škole.
Despot infinitus
Pljačka: Alen Sambolec - Došao sam s punim kolicima robe do blagajne. Pos-terminal odbio mi je karticu, nisam imao keš, a dijete je vrištalo za igračkom koju mu nisam mogao kupiti. Ljudi su gunđali jer sam prouzročio zastoj. Čuo sam da mi je karticu poništio bankar, odnosno banka koju nije bilo briga što zbog ženine mizerne porodiljne naknade nisam mogao otplaćivati kredit. Prijatelji su me već neko vrijeme nagovarali da zajedno opljačkamo banku za iznos koji smo joj dužni. Mislio sam: to je loše. Nije pošteno pljačkati banke, uzimati tuđi novac. No, je li pošteno biti gladan, izbačen iz svojeg stana nakon što sam polovicu već otplatio? Uostalom, postoji li mogućnost da opljačkamo banku, a da ne završim na robiji? Čak i kada bih uspio opljačkati banku i izvući se sa policijskog ispitivanja, ne mogu samo tako sljedeći dan doći u banku i uplatiti novce na svoj račun. Potrebno je „oprati novce“. Za to se ipak trebam povezati s podzemljem, što znači da nakon takvog posla ne mogu ostati čist. Sve ovo za mene je bio veliki životni izazov. Ja sam Marcel Vrček, ovo je moja priča!
Stella Polaris: Željko Sakić - U ovome krimiću Sakić vješto i britko analizira ovdašnju društvenu i političku zbilju, povezujući klasični zaplet s galerijom likova nordijske škole krimića. Ljeto u Rijeci gradu propale industrije, koji nikada nije uspio postati turističko središte, inspektoru Viktoru Tončiniću donosi komplicirani slučaj serijskog ubojice. Tijekom uzbudljive istrage, u utrci s vremenom, Tončinić dolazi do zapanjujućih rezultata. Politička situacija u zemlji koju potresa teška moralna kriza pojačava, ionako već mučnu atmosferu tjeskobe. Osim tipičnih procesa koji prate posttranzicijska društva Viktor Tončinić i njegov kolega Jure Maras u ovom napetom i uznemirujućem romanu morati će istragu proširiti i izvan granica Hrvatske.
Tajnopis: Petar Miletić - Tajnopis je kraći, dinamičan i intrigantan roman u kojem se miješaju elementi mistike, trilera, akcije, erotike, povijesti – sve ono o čemu čitateljska publika uživa. Roman prati priču o studentu koji, igrom slučaja, prisustvuje obredu drevne sekte, čiji postaje član, te mu bivaju otkrivene strogo čuvane povijesne i vjerske istine, sasvim suprotne lažima u koje državne vlasti i Katolička Crkva žele da narod vjeruje. Kada tajna sekta biva otkrivena, a njezini članovi ubijeni, ovaj mladić postaje jedini koji istine želi objaviti cjelokupnoj javnosti, zbog čega ga progone oni kojima nije u interesu da se sazna autentična hrvatska povijest i prava uloga Katoličke Crkve u njoj – tajna kriminalna crkvena organizacija i državna Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA).
Dhar media
Superjunakinje: Lea Brezar – Jedna od najboljih knjiga koje sam ja pročitala. IKAD. Nema potrebe za daljnjim opisima, recenziju pročitajte OVDJE
Oda godinama: Lea Brezar – Recenzija je također dostupna OVDJE .
Kradljivci sreće: Lea Brezar – Klik, klik, klik OVDJE
Pusti: Lea Brezar – napisala sam recenziju, ali ju još nisam objavila. Koliko nam je nešto teško pustiti? Kako Lea kaže, mi volimo stavljati sve na svoja leđa i volimo to nositi. Umjesto da sve terete koji nas muče pustimo u potpunosti, mi ih nosimo i ne prestajemo. Krenuli bismo prema naprijed, ali taj teret nas toliko vuče nazad i zato ni ne možemo napredovati. A ne možemo ni pustiti.
Reci čega se bojiš i ostvari se: Lea Brezar - Priručnik o traženju vlastite svrhe „Reci čega se bojiš i ostvari se“ govori o putovanju koje se događa u svakome od nas, no bombardirani raznim utjecajima koje nameće suvremeno društvo te nas uvjerava da se moramo ugurati u neki od ponuđenih kalupa, često nas odvlače u potpuno drugom smjeru. Autorica u svom stilu i bez dociranja iznosi poznate zakone života i predočava ih na razumljiv i jednostavan način kroz pregršt primjera te postavlja niz pitanja kojima će čitatelja navesti da preispita svoja uvjerenja i obrasce ponašanja. Priručnik „Reci čega se bojiš i ostvari se“ podijeljen je na šest cjelina kojima autorica predočava putovanje do traženja vlastite svrhe: Reci čega se bojiš, Suočavanje, Odlučivanje, Učenje, Otpuštanje, Svrha.
Disput
Gitara od palisandra: Kristina Gavran - Gitara od palisandra je roman fokusiran na pet ženskih sudbina. Naizgled stoljećima udaljene, svaka u svome svijetu i u svojoj priči, sa svojim zatvorenim svjetovima koji su evoluirali od mita i praznovjerja do suvremenih obrazaca ponašanja i ženske emancipacije, na kraju će romana te žene biti povezane u veliku priču o tajanstvenim vezama koje se pružaju među stoljećima, ponekad povezane nevidljivim nitima, a ponekad, kao u ovom slučaju gitarom kao artefaktom velikog kruga života.
Rođeni u nedjelju: Ingmar Bergman - Rođeni u nedjelju autobiografski je roman genijalnog filmaša koji se ovim djelom pokazuje ništa manje genijalnim romanopiscem. Glavni protagonist dječak Pu, u kojemu je autor utjelovio sjećanja na vlastito djetinjstvo, ima osam godina kada njegova majka unajmi trošnu nastambu u živopisnoj švedskoj provinciji u kojoj će ljetovati njihova peteročlana obitelj na čelu s ocem, strogim pastorom, te s poslugom i rodbinom s majčine strane. Pu je dijete rođeno u nedjelju, te je prema pučkom vjerovanju obdaren posebnim moćima: imaginacijom, vidovitošću i sposobnošću da vidi duhove preminulih.Kroz dječje oči upoznajemo cijelu galeriju likova: dominantnu baku, pijanog ujaka, dadilju koju Pu obožava, starijeg brata koji ga stalno ismijava i izaziva, majku koja ga uvijek štiti i voli te oca kojem se divi, ali ga se istovremeno strašno boji. Napet odnos s nasilnim ocem do punog izražaja dolazi u središnjoj fabularnoj epizodi romana u kojoj njih dvojica odlaze na izlet u obližnje mjesto u kojem pastor ima održati bogoslužje. Njihovo cijeloživotno nerazumijevanje zaokružuje se Bergmanovim razgovorima sa sada ostarjelim roditeljem na samrti, u kojima ovoga – nakon što je pronašao suprugin dnevnik koji je vodila od vjenčanja do smrti – progoni pitanje bez odgovora: Što sam krivo učinio? Zavidnom jezičnom ekonomijom i dojmljivom vizualnom snagom Bergman nas uvodi u mitski svijet djeteta. Puova dječja nevinost koja sve očudotvoruje uzastopno će se i naprasno u romanu sukobljavati s nerazgovjetnom bijedom svijeta odraslih, očevim autoritetom, licemjerjem i grubošću, činjenicom smrti i drugim tek naslućenim fenomenima.
Durieux
Totentanz: Dario Šarec - Roman prekaljenog eventualista Daria Šareca Totentanz evocira ono zlokobno prisutno u svakom životu — smrtnost. Pomisao na smrtnost pojavljuje se u romanu na rubovima komunikacije i nazire tek u znakovitim natruhama. Protagonist, nezaposleni novinar, osjeća uzaludnost potrage za srećom i krhkost sretnih trenutaka pa se uzaludnosti odlučuje smijati u lice, što rezultira mnogim situacijama naoko banalnog, a zapravo gorkog, autoironičnog humora. Baveći se srećom, njenim metafizičkim i nestalnim karakterom, Šarec daje naslutiti da je ona iluzorna i nedostižna, ali da nešto u nama ipak ne dopušta da odustanemo od potrage: želja za preživljavanjem na koncu je prejaka.
Dvostruka duga
Sinkronicitet, buđenje cjeline: Adrian Kezele - Ova će vam knjiga otkriti kako izgleda stvarnost u kojoj ograničenja nestaju, a Cjelina se budi u vama kao i u svemu što vas okružuje. Događaji odvojeni vremenom i prostorom, vaše misli i misli drugih ljudi, vaši osjećaji i naizgled slučajne pojave, sve je to dio istog kretanja unutar Cjeline. Shvatit ćete kako je prividna pouzdanost zakona uzročnosti zapravo iznimka, dok životnom stvarnošću djelotvorno upravljaju “slučajnosti”, “nepravilnosti” i, doslovce, čuda.
Narcis i ruža: Daniella Kordić – recenzija se nalazi ovdje
Egmont
Ponekad lažem: Alice Feeney - Amber se budi u bolnici. Ne može se pomaknuti. Ne može govoriti. Ne može otvoriti oči. Čuje sve oko sebe, ali drugi toga nisu svjesni. Ne sjeća se što joj se dogodilo, no sumnja da je njezin muž imao nekakve veze s time. Smjenom Amberine paralizirane sadašnjosti, tjedna koji je prethodio nesreći te djetinjih dnevničkih zapisa otprije dvadeset godina, ovaj fenomenalni psihološki triler postavlja pitanje: je li nešto doista laž ako vjerujete da je istinito?
Ne vjeruj svojim očima: Sarah Pinborough - Louise je samohrana majka i tajnica zarobljena u zamornoj suvremenoj rutini. Jedne večeri upoznaje zanimljivog muškarca i među njima iskre frcaju na sve strane. Premda on ode netom nakon što se poljube, Louise je oduševljena što je konačno s nekime osjetila povezanost. Ipak, ne zna ništa o njemu. Ne zna da je on njezin novi šef. Ne zna da je oženjen. I to ženom koja će uskoro postati njezina najbolja prijateljica. Dok Louise muče sumnje, Adele pokušava održati privid savršenog braka. No, sada je prekasno za to, jer je taj ljubavni trokut zaigrao smrtonosnu igru iz koje postoji samo jedan izlaz. Ako mislite da znate kako će ova priča završiti, razmislite ponovno – Ne vjeruj svojim očima triler je kakav do sada niste pročitali…
Blackout: Marc Elsberg - Hladna je noć u Milanu i Piero Manzano samo želi doći kući. Iznenada se semafori ugase. Manzanova Alfa strada u lančanom sudaru, a on se automobila izvuče s lakšim ozljedama. No semafori se nisu ugasili samo u toj ulici – u cijelom gradu ne radi nijedan semafor i nijedno svjetlo. Diljem Europe kontrolori u nevjerici gledaju kako elektroenergetske mreže padaju jedna za drugom. Bez struje za grijanje ljudi se počinju smrzavati. Zalihe hrane i vode brzo presušuju. Broj mrtvih vrtoglavo raste. Bivši haker i aktivist Manzano ubrzo postaje glavni osumnjičenik. Ali on je i jedini čovjek koji je može pronaći prave napadače. Može li Manzano srušiti veliku terorističku mrežu prije nego što bude prekasno?
Čudna smrt Europe - Čudna smrt Europe osoban je prikaz kontinenta i kulture uhvaćene u činu samoubojstva. Kombinacija sve nižeg nataliteta, masovne imigracije te sve većeg nepovjerenja u sebe i mržnje prema samome sebi dovela je do toga da se Europljani nisu u stanju zauzeti za sebe i ne mogu se oduprijeti sveobuhvatnoj promjeni vlastita društva. Ova knjiga nije samo analiza demografskih i političkih zbivanja nego i osobno svjedočanstvo o kontinentu u stanju autodestruktivnosti. Obuhvaća izvještaje iz cijeloga kontinenta, od mjesta na kojima se migranti iskrcaju do mjesta na kojima naposljetku završe, od ljudi koji im požele dobrodošlicu do onih koji ih ne mogu prihvatiti. Ispričana na temelju iskustva iz prve ruke i poduprta impresivnim istraživanjima i dokazima, knjiga se bavi razočaravajućim neuspjehom multikulturalizma, naglim zaokretom Angele Merkel glede migracije, nedovoljnom repatrijacijom i fiksacijom Zapada na osjećaj krivnje. Murray je putovao u Berlin, Pariz, Skandinaviju, Lampedusu i u Grčku kako bi otkrio slabost u samome srcu europske kulture i čuo priče onih koji su u Europu stigli iz dalekih zemalja. Autor u svakom poglavlju također korakne unatrag i pogleda širu sliku koja će objasniti samoubilački nagon starog kontinenta te odgovoriti na pitanje zašto bi itko, a pogotovo cijela jedna civilizacija, učinila to samoj sebi? Knjiga završava dvjema vizijama Europe – optimističnom i pesimističnom – koje dočaravaju sliku kontinenta u krizi i nude izbor mogućih sljedećih koraka.
Sedam sestara: Lucinda Riley - Maja D’Aplièse i njezinih pet sestara okupljaju se u domu iz djetinjstva „Atlantidi“ – veličanstvenom izoliranom dvorcu na obali Ženevskog jezera – pošto prime vijest o smrti voljenoga oca koji ih je sve posvojio kao dojenčad. Svaka među njima dobit će primamljiv trag na putu prema pravom podrijetlu, a Maju njezin odvodi na suprotnu stranu svijeta u dotrajalu vilu u Riju de Janeiru. Osamdeset godina prije, za zlatnog doba Rija i 1920-ih, otac Izabele Bonifacio polaže silne nade u to da će mu se kći udati u aristokratsku obitelj. Istovremeno, arhitekt Heitor da Silva Costa izrađuje plan za golemi kip koji će nositi ime Krist Iskupitelj te se sprema na skorašnji put u Pariz kako bi pronašao kipara koji će uspješno ostvariti njegovu viziju. Izabela – strastvena i željna vidjeti svijeta – nagovara oca da joj prije udaje dopusti poći s arhitektom i njegovom obitelji u Europu. Ondje, u ateljeu Paula Landowskog i opojnim, živahnim kafićima Montparnassea, upoznaje mladog i ambicioznoga kipara Laurenta Brouillyja te smjesta shvaća da joj život više nikada neće biti isti.
Posljednja želja: Andrej Sapkowski - Svijet na oštrici mača. Vrtoglava akcija, majstorski dijalozi, situacije koje se ne zaboravljaju. Sapkowski ne zna dosađivati! Vještac je majstor mača i stručnjak za čaranje koji bdije nad moralnom i biološkom ravnotežom u svijetu fantasyja. Voljom Sapkowskoga, u taj svijet pun čudovišta i slikovitih likova, složenih intriga i eksplozivnih strasti, Geralt unosi naše probleme, mitologije i suvremeni pogled na stvari. Čitajući postaješ gledatelj i junak, optuženik i sudac, ljubavnik i luda, žrtva i krvnik. prevratnički književni rad. Posljednja želja prva je od sedam knjiga Sage o vješcu, koju čine dvije zbirke pripovjedaka i pet romana. Saga je postala bestseler ne samo u autorovoj rodnoj Poljskoj već i širom svijeta. Prevedena je na brojne svjetske jezike, a po njoj je snimljena TV serija i napravljena poznata računalna igrica The Witcher.
Kunem se životom: Sarah Pinborough - Netko živi u laži. Je li to Lisa? Progonjena tragičnom prošlošću, sve što Lisa želi jest mirno živjeti s kćeri Avom. A kada joj u život uđe novi muškarac, stvari naizgled počnu sjedati na mjesto. No Lisa skriva golemu tajnu koja bi mogla razoriti čitav njezin svijet… Možda Ava, njezina kći? Nakon što spasi dječaka od utapanja, šesnaestogodišnja Ava postaje mjesna junakinja. No nikada nije ni pomišljala do čega bi njezin čin mogao dovesti… Ili pak Marilyn, najbolja prijateljica? Marilyn vodi savršen život. Ima supruga, posao i kuću - naizgled je uspješna u svakom smislu. Ipak, nikada ne bi najboljoj prijateljici Lisi mogla priznati laži koje si svakodnevno govori da bi preživjela... Jedan trenutak zauvijek će promijeniti živote tih triju žena, a tajne koje skrivaju mogle bi sve uništiti.
Figulus
Genijalni um: Sylvija Nasar: Ova će vas knjiga uvesti u svijet paranoidne shizofrenije. Mnogi se danas susrećemo s osobama koje se ponašaju neobjašnjivo; ne možemo ih razumjeti i ne znamo kako da se prema njima odnosimo. Knjiga donosi istinitu životnu priču jednog od najpoznatijih ljudi s tom, danas sve češćom bolesti. Film koji je snimljen prema njoj doživio je planetarni uspjeh (iako se većina onih koji su gledali film i čitali knjigu slažu da je knjiga bolja) te je mnogima itekako pomogao da shvate i na pravi način prihvate osobe koje se bore sa slušnim i vizualnih halucinacijama. Knjiga zasigurno daje nadu i samim bolesnicima. Kad je pročitaju, neki će se od njih konačno odlučiti priznati da žive u nestvarnom svijetu halucinacija, te će sebi i svojim bližnjima pružiti šansu za bolji život.
Fokus
21 lekcija za 21. stoljeće: Yuval Noah Harari - U Sapiensu je istraživao našu povijest. U Homo deusu, gledao u budućnost. Sada se jedan od najinovativnijih misilaca okreće sadašnjosti i definira goruća pitanja današnjice. Kako računala i roboti mijenjaju bit ljudskog bića? Kako se nosimo s epidemijom lažnih vijesti? Jesu li nacije i religije i dalje bitne? Čemu bismo trebali podučiti djecu?
Medvedgrad: Fredrik Backman - Istina je u malim sredinama uglavnom nepoželjna. A Medvedgrad je mala sredina, gradić koji je izgubio na svim poljima. Ostao mu je samo hokej. Ima juniorsku ekipu koja je na korak do naslova državnog prvaka, što je za Medvedgrad pitanje opstanka. Ako pobijede, ostatak zemlje sjetit će se tog gradića s ruba šume, doći će sponzori i veliki igrači. Juniori se s tim pritiskom nose kako znaju. Kad jedan od njih počini zločin, zajednica reagira očekivano. Cijenu na kraju ipak netko mora platiti. Je li grad u ime hokeja i višeg cilja u stanju okrenuti glavu od pravde? I mogu li oni društvu ‘važniji’ nekažnjeno raditi što ih je volja?
Preživjele: Riley Sager - Da su imale običnu mladost, Samantha, Lisa i Quincy ne bi se ni poznavale. Ali, preživjele su krvave pohode masovnih ubojica i mimo svoje volje postale poznate. Novinari su ih prozvali Posljednjim djevojkama. Uvjerene su da je pokolj koji su preživjele najgore što im se u životu dogodilo. Sve dok jednu od njih policija ne pronađe mrtvu…
Što ako: Randall Munroe - Što bi se dogodilo kad bi svi gromovi udarili u isto mjesto? Koliko visoko čovjek može nešto baciti? Gdje je na Zemlji najduži slobodni pad? Postoji li ZVUK u svemiru? Otkrijte ‘ozbiljne’ znanstvene odgovore na apsurdna hipotetska pitanja!
Unakažen: Thomas Enger - OKRUTNA UBOJSTVA U staračkom domu pronađeno je mrtvo tijelo starice. Zadavljena je, a oči su joj stravično unakažene. Nedugo potom, u svom stanu pronađena je zadavljena mlada žena. Policija tapka u mraku. Jesu li ubojstva povezana? SEKSUALNI SKANDAL Ministrica pravosuđa Trine Juul-Osmundsen optužena je za seksualno napastovanje mladog političara. Mediji traže njezinu glavu. Ona šuti. Krije li taj skandal nešto mnogo opasnije? (NE)VIDLJIVI OŽILJCI Nose li i ubojica i žrtve oku nevidljive ožiljke u čijem razotkrivanju i leži ključ razrješenja zločina? Novinar Henning Juul zasigurno nosi. Dok se pokušava dokopati informacije više o ubojstvima, ali i dokučiti što sve krije ministrica, rasvjetljavanje tragedije koja je njemu unakazila život nikad nije bilo dalje. Ili mu se tako samo čini…
Fraktura
Osam planina: Paolo Cognetti - Kada osamljeni šestogodišnjak Pietro prvi put s roditeljima, zaljubljenicima u planinarenje, dođe provesti ljetne praznike u selo Grana u podnožju planine, i ne sluti da će mu planina, kao i njegovim roditeljima, odrediti život. U selu upoznaje pomalo divljega čuvara krava Bruna. Deset će godina svakoga ljeta njih dvojica obilaziti stare napuštene kuće i mlinove, tražiti nove putove i osvajati planinske vrhunce s Pietrovim ocem. U tinejdžerskoj dobi svaki od njih krenut će svojim, dobro utabanim i socijalnim odnosima predodređenim putem. Bruno će ostati na selu, neće se školovati, dok će Pietro prestati dolaziti na planinu, a njegov život postat će tipični život urbanog mladoga čovjeka. Kada Pietru iznenada, od srčanog udara, umre otac, on će se vratiti planini da zajedno s Brunom, starim prijateljem, obnovi kuću koju mu je ostavio otac. Jedan će cijeli život kao u staroj himalajskoj legendi obilaziti osam planina, a drugi će cijeli život provesti na jednoj.
Mađioničar: Magdalena Parys - Kao potezom čarobnog štapića, godine 2010. u njemačkom Uredu za dokumentaciju Stasija uništeno je gotovo šest kilometara dokumenata, više od dvadeset milijuna stranica, od kojih su neke, baš kao i Nagradom Europske Unije za književnost ovjenčan roman Magdalene Parys, govorile o operaciji pod kodnim imenom Mađioničar.Kada je pedesetih godina prošloga stoljeća pokrenuta, tajna služba DDR-a njome je željela likvidirati ne samo one koji su preko željezne zavjese pokušavali pobjeći na Zapad nego i najistaknutije oporbene političke aktiviste. Sve do pada Zida o preko stotinu ubijenih i nestalih nije se smjelo pričati, a nakon ujedinjenja oni koji su za njih znali učinili su sve da ih ostatak svijeta zaboravi. Sve dok 2011. jedna stara i mutna fotografija nije pokrenula novi niz okrutnih zločina. Depresivni berlinski policijski inspektor Kowalski i neprilagođena televizijska novinarka Dagmara Bosch, svako za sebe i svako gonjen vlastitim demonima, bit će uvučeni u istragu koja će uzburkati političke vode ujedinjene Njemačke i probuditi nemani skrivene na muljevitom dnu.
Čuvar i vuk: Niklas Natt och Dag - Četiri su godine prošle od pada Bastille i više od godinu dana nakon smrti kralja Gustava III. Zavjerenički šapat i paranoja Švedsku su pretvorili u bačvu baruta. Za eksploziju je dovoljna iskra, a ta bi iskra lako mogla biti tijelo koje je iz kužnog jezera Fatburena izvukao pripadnik stockholmske gradske straže, obogaljeni bivši vojnik Mickel Cardell. Tko je mladi muškarac bez nogu i ruku, očiju, zuba i jezika? Tko ga je i zašto podvrgnuo tako okrutnoj smrti? Istraga koju uz Mickelovu pomoć vodi briljantni pravnik Cecil Winge nije samo potjera za ubojicom, nego i utrka sa smrću, koja je na mladom istražitelju već ostavila svoj neizbrisivi trag. Od krčmi i straćara u sirotinjskim četvrtima pa sve do palača stockholmskog visokog društva, u gradu i čovjeku postoje mjesta koja skrivaju najmračnije tajne i gotovo nezamislivo zlo, a Niklas Natt och Dag u Čuvaru i vuku odvest će nas na svako od njih i ostaviti bez daha.
Nit koja nas veže: Samanta Schweblin - Još malo, i netko će izgubiti život, a možda i više od toga. Amanda leži u ambulanti mjestašca okruženog zasijanim poljima i pokušava ne ispustiti nit – tu nit koja nas veže uz prošlost i budućnost, uz život i one koje volimo. Sada, uz nju je samo dječak po imenu David – njezine djevojčice nema, njegovih roditelja također – ali on joj ne dopušta da odustane: koliko god strašna bila, ova se priča mora ispričati. Nit koja nas veže nije obična knjiga. Ona je halucinatorni triler grozničava tempa, jezovita meditacija o otrovima, strahovima i ljubavima s kojima živimo. Ona je priča o duhovima miljama daleko od fantastike i priča o majčinstvu kakvu dosada niste čitali. Ona je apokalipsa krojena po mjeri čovjeka. Dok zateže niti kojima smo povezani sa svijetom u kojemu živimo i između sebe, svaka stranica romana koji je argentinsku spisateljicu Samantu Schweblin pretvorio u jedan od najzanimljivijih novih glasova svjetske književnosti natopljena je prijetnjom, stravom i genijalnošću. Odsada ćemo oči morati držati otvorenima.
Nevidljiva žena i druge priče: Slavenka Drakulić - „Kreće se kao da te nema, kao da će proći kroz tebe cijelim tijelom, a ne samo pogledom. Ipak, u posljednji trenutak zaobilazi te kao da mu se na putu ispriječio neodređeni objekt, smetnja, živa prepreka. Ja sebe nisam prepoznala i to je već dovoljno strašno, ali sad me i drugi ne vide! Postala sam prepreka, samo to. A to je tek početak. Početak čega? Pa…,da ljudi gledaju kroz mene. Ili, ako im se pogled zadrži na meni, da osjetim njihovo sažaljenje, ponekad rekla bih i gađenje. Osjećam se sve više nevidljivom, kao da nestajem. Da, naravno da postojim, ali što to znači kad od drugih ne dobivam potvrdu svojeg postojanja?“
Izgubljena prtljaga: Jordi Punti - Christof, Christophe, Christopher i Cristofol četiri su brata, sinovi četiriju majki, koji žive u četiri kuta Europe i sve donedavno nisu znali jedan za drugoga. Još manje im je bila poznata nit koja ih povezuje: život i sudbina Gabriela Delacruza, strastvenoga kartaša i neuhvatljivoga vozača kamiona, oca koji ih je napustio i o kojemu već dvadeset godina nisu čuli ni slova. Sve do jednoga dana; do sada. Kamo je nestao Gabriel i što mu se dogodilo? Zašto ih je jednoga po jednoga ostavljao i zašto im je nadjenuo isto ime? I zbog čega im se čini da je svoje prste imao čak i u ovom susretu, u ovoj neočekivanoj obiteljskoj fotografiji bez oca? Potraga na koju se tragom svog oca kamiondžije otiskuju kristofori u briljantnom romanu ceste Jordija Puntíja neće nas voditi samo do Frankfurta, Pariza, Londona i Barcelone, nego će nam otvoriti i druge karte: maglovite zemljovide vremena, s humorom i toplinom iscrtane karte ljubavi, prijateljstva i obiteljskih odnosa. Autocestu života.
Tajni život moje majke: Andras Forgach - Kad András Forgách jednog lijepog, ili baš i ne toliko lijepog dana, u telefonskom razgovoru sazna da je netko od njegove najbliže rodbine godinama bio revni suradnik mađarske službe sigurnosti, siguran je samo u jedno: nipošto ne može biti riječ o njegovoj pokojnoj majci. Za oca je već prije čuo slične glasine, no i njih bi uvijek odbio jednostavnim argumentom: tvrdolinijaški komunisti poput njegovih roditelja nikad ne bi bili u stanju igrati dvostruku igru. Kad napokon u jednoj kavani od osobe koja je nabasala na dosje sazna identitet špijuna u vlastitoj obitelji, Forgáchu se ruši cijeli svijet. A kako će pisac – kojeg su upravo tajne službe okarakterizirale kao “vrlo nadarenog čovjeka koji zna šutjeti, a istodobno svijetom hoda širom otvorenih očiju” – drugačije reagirati na takav šok nego pisanjem romana u kojem daje glas članovima svoje obitelji koji više nisu živi, a među kojima je netko prokazivao čak i vlastitu djecu.
Dobri ljudi: Nir Baram - Kad Thomas Heiselberg ugleda kako njihovu nekadašnju kućnu pomoćnicu Hanu Stein prati automobil s dvojicom nepoznatih muškaraca, shvati da nije pametno primiti u kuću Židovku, čak ni u kratak posjet. No Thomasova je teško bolesna majka odlučna: gospođa Stein brinut će se za nju jer on mora na važan poslovni sastanak u američkoj kompaniji za koju radi. Thomas ne može ni naslutiti kojim će smjerom nakon te noći – Kristalne noći – krenuti njegova dotad sjajna karijera stručnjaka za istraživanje tržišta. Iste jeseni 1938. mlada Lenjingrađanka Saša u velikoj je dilemi: može li, ako upravo ona prokaže svoje roditelje i njihove reakcionarne prijatelje kojima pod Staljinovim režimom ionako nema spasa, uspjeti od gulaga izbaviti barem svoju petnaestogodišnju braću?
Funditus
Druga strana slutnje: Nikša Sviličić – ne želim vam ništa govoriti, meni je ovo jedna od najboljih knjiga ikada, a recenziju možete naći ovdje
Harfa
Mentalni sklop: Carol S. Dweck - Osobe sa statičnim mentalnim sklopom - one koje su uvjerene da su sposobnosti nepromjenjive - teže će procvjetati negoli osobe koje vjeruju da se sposobnosti mogu razviti. Spoznaja o mentalnom sklopu objašnjava kako uspješni roditelji, nastavnici, menadžeri i sportaši primjenjuju tu ideju i postižu izvanredne uspjehe. U ovom nam izdanju autorica nudi uvid u svoj sada već slavan i globalno prihvaćen koncept. Uvodi fenomen koji naziva lažnim razvojnim mentalnim sklopom i zainteresiranoga čitatelja vodi prema dubljem, istinskom razvojnom mentalnom sklopu. Osim toga, proširuje koncept mentalnoga sklopa u nadindividualni fenomen te ga primjenjuje na cijele kulture, grupe i organizacije. Imate li dobar mentalni sklop, možete motivirati one koje vodite, poučavate i volite - možete transformirati i njihove živote i svoj vlastiti.
Kako svakodnevno stvoriti sat viška: Michael Heppell - Biste li željeli imati jedan sat viška dnevno, i to svaki dan do kraja života, da ga iskoristite za što god poželite? Ova se knjiga lako čita te ostavlja veliki utjecaj na čitatelja. Puna je sjajnih ideja, taktika, prijedloga koji su osmišljeni s ciljem da vam uštede dragocjeno vrijeme. Ako želite uložiti sat vašeg vremena da je pročitate, izaberite ideje koje vam se najviše sviđaju i provedite ih u djelo. Stvorit ćete dodatno vrijeme svaki dan na način za koji niste vjerovali da je moguć.
Hena
Vegetarijanka: Han Kang - Sve što znamo o Yeong-hye, glavnoj junakinji ovog romana, dolazi iz usta njezina supruga, šogora i sestre. Iz njihovih vizura doznajemo da je riječ o sasvim prosječnoj, čak i dosadno apatičnoj figuri čiji život ni na koji način ne pobuđuje zanimanje, sve do pojave grotesknih učestalih košmara koji je iz temelja mijenjaju. Ponukana snovima, Yeong-hye prestaje jesti meso pokrećući lavinu zgražanja i otpora svoje obitelji i okoline, koja kulminira njezinom težnjom za preobrazbom u biljku. Niz događaja koji će uslijediti i zauvijek promijeniti njihove živote oslikava sve dublju psihičku i fizičku metamorfozu čiji krajnji cilj titra na međi samouništenja i samospasenja.
Pacijent iz sobe 19: Zoran Žmirić - Gradski dečko koji je dan ranije u riječkom klubu Palach ispijao pivo i mahao DJ-u da pusti Sisters of Mercy, na svoj devetnaesti rođendan poslan je u rat. Dvadeset pet godina kasnije doveli su ga pred psihijatra kojemu će objasniti zašto je sebi učinio nešto nezamislivo. Vanja Kovačević, pacijent iz sobe 19, monolog pred psihijatrom započinje svojim devetnaestim rođendanom, danom kad je na dar dobio pušku u ruke, a onda progovara o mnogim ključnim točkama svog djetinjstva, odrastanja, ratovanja, očinstva, preživljavanja i ubijanja. U kontrastu između zastrašujućih ispovijedi Vanje vojnika i nježnih sjećanja Vanje iz vremena prije rata cijeli je svemir oduzetih mogućnosti, cijeli vremeplov potencijalnog života koji se više nikad ne može dogoditi. Ta fantomska bol oduzete mladosti u literarnoj interpretaciji Zorana Žmirića mogla bi se upisati među najpotresnije stranice suvremene hrvatske književnosti.
Novac od Hitlera: Radka Denemarkova - Šesnaestogodišnja Gita vratila se u češko mjestašce Puklice bez oca, majke, sestre i brata. Ljeto 1945. jedan je od onih povijesnih trenutaka u kojima nema potrebe za dugim objašnjenjima o ljudskim sudbinama. U zdanju u kojem je idilično odrastala u blagostanju predratnih industrijalaca sada živi neka druga obitelj. Za sebe tvrde da su Česi, ali ne onakvi kakav je bio Gitin otac. On je u kući pričao njemački. U nerazumijevanju te sitne nijanse, koja čini razliku između života i smrti, uspijeva pobjeći kod tetke u Prag gdje će provesti ostatak života. Ali duhom nikada ne napušta Puklice i u smiraju se života vraća da bi osigurala moralnu pravdu za svoju obitelj. Taj zadnji povratak bit će, čini se, i najteži jer postat će jasno da su se vremena i ljudi promijenili, ali da je zlo ostalo jednako moćno.
Proroci fjorda Vječnost: Kim Leine - Mortena Falcka upoznajemo 1792. godine, u trenutku kada iz malog norveškog mjesta dolazi u Kopenhagen na studij teologije. Opčinjen podražajima velegrada, upušta se u istraživanje sebe samoga, kako naukom tako i čulima. Iako iskonski privučen medicinom, točnije patologijom, vjerski studij ipak završava i nakani se porinuti u misionarski rad u danskoj koloniji na Grenlandu. Taj daleki i okrutni prostor koji samoprozvani civilizirani Europljani žele osvojiti, pokazati će se tvrdim orahom za Mortenovu dušu. Dio Inuita već je prozreo danske namjere pod velom kršćanstva, pa se odcijepio od kraljevstva i osnovao vlastitu religiju na međi šamanizma i biblijskih učenja, a Morten će kroz plejadu fantazmagoričnih i brutalnih događaja uvidjeti da se suština zapravo krije daleko od okrilja Crkve.
Murtaza: Orhan Kemal - Murtaza je noćni čuvar u siromašnoj gradskoj četvrti koji svoju dužnost provodi s toliko revnosti i strogoće da iritira svoje sumještane. No dužnost je Murtazi iznad obitelji i vlastita probitka, a red i disciplina kategorije kojima je u svojoj neukosti toliko zaslijepljen da izaziva podsmijeh okoline. Kad ga životne okolnosti odvedu na mjesto čuvara u tvornicu za preradu pamuka, Murtazino se slijepo vjerovanje u red, rad i disciplinu neće nimalo promijeniti što će među tvorničkim radnicima prerasti u otvoreni prezir. Premda ga i njegovi nadređeni doživljavaju kao karikaturu, ubrzo i oni, proračunati i isključivo profitu skloni, uviđaju da im je upravo takav čuvar reda potreban.
Ibis grafika
Rođena sam pod sretnom zvijezdom, Moj život Ciganke u Slovačkoj: Ilona Lackova - Ovaj je roman romansirana autobiografija slovačke Romkinje, prve žene Romkinje koja je završila fakultet u Čehoslovačkoj Republici. (Karlovo sveučilište u Pragu). U knjizi se opisuju događaji XX. stoljeća iz vizure Romkinje koja je nadživjela nekoliko propasti i stvaranja države. Roman je nastao iz usmenih zapisa koje je autoričina prijateljica, Milena Hübschmannová, snimala tijekom višegodišnjeg druženja s Lackovom i pomnim odabirom stvorila vrlo zanimljivu, poučnu i lijepo napisanu knjigu.
Dva muža Karoline Lotman: Midhat Ajanović – Ajan - Radnja romana smještena je u mirno naselje u predgrađu Göteborga. Karolina Lotman je umjetnica koja živi u takozvanoj zajednici poliamori s dva muža, Simonom i Haraldom. Jednog jutra Karolina je nađena otrovana u svom stanu. Kroz roman pratimo dvije paralelne istrage Karolinine smrti: jednu koju vode znatiželjni Karolinini susjedi, bračni par Mirela i Enver i drugu, onu policijskog inspektora Larsa Dahlina.
Iris Illyrica
Gala-Dali: Carmen Domingo - Autorica portretira život Gale Dalí, izuzetne žene koja je svojom osobnošću i umjetničkim vizionarstvom ostavila neizbrisiv trag na nadrealistički pokret i njegove pripadnike. Jedni su je, poput Paula Éluarda, Maxa Ernsta i Salvadora Dalíja, smatrali muzom i očaravajućom femme fatale, dok je kod drugih, kao što su André Breton i Luis Buñuel, izazivala odbojnost i gnušanje. Karizmatična, inteligentna, beskrupulozna, hladna i pohlepna, rijetko je koga ostavljala ravnodušnim. Bila je iznimno nadarena za pronalaženje talentiranih umjetnika koje je inspirirala, ali i vodila čvrstom rukom prema uspjehu za koji je vjerovala da zaslužuju. Njezin najuspješniji “projekt” bio je Salvador Dalí, kojega je učinila potpuno emocionalno ovisnim o sebi kako bi ga pretvorila u velikog umjetnika, zvijezdu i imućnog čovjeka.
Bunilo: Laura Restrepo - Aguilar se vraća kući nakon četverodnevnog putovanja i pronalazi suprugu Agustinu pomračena uma. Pokušava saznati što je uzrokovalo nesretno stanje njegove supruge te joj pokušava pomoći. Pritom razotkriva tajanstvene događaje koji su se zbili tijekom njegova odsustva te brojne mračne tajne Agustinine obitelji i djetinjstva, koji su zasigurno zaslužni za njezinu mentalnu bolest.
Jesenski i Turk
Nesporazum: Murius Pirić - Pisan u maniru detektivske priče, Nesporazum je roman potrage, obiteljsko-prognaničke tematike, što bi trebalo shvatiti vrlo uvjetno. Naime, obiteljski je u mjeri u kojoj govori o razaranjima obitelji i pokušajima njihovih konsolidacija, a prognanički je na također atipičan način: u ratno doba protagonist romana Ramiz se već nalazio u inozemstvu, pa mu je ratom prije bilo onemogućeno dalje školovanje i planirani povratak, nego što je, glavu spašavajući, bio otjeran u izbjeglištvo.
Ništa nalik sreći: Antonio Barišić - Roman je to koji kroz lokalnu šibensku sredinu pretendira ukazati na bolne točke hrvatskog tranzicijskog i postranzicijskog društva. Riječ je o kriminalističkom romanu u čijem je prvom planu pojedinac koji se ne miri sa sustavom i nametnutom sudbinom.
Svaki je početak nenamjeran: Maria Isabel Moura - …u ovom romanu uranjamo u uredske zahode, u znatiželju jedne žene koja nastoji otresti prašinu pravila kojima su je podučili, malu činovnicu seoskog podrijetla koja je izašla ispod mamine suknje pune savjeta, čije je zabrane prate skoro cijeli život, ali na neki način i uzbuđuju, jer upravo kršenje zabrana u ovom romanu ima posebno snažnu afrodizijačku vrijednost.
Lektira
Obrana šutnjom: Nataša Merle Tomljanović - Po povratku u svoj svijet tri najbolje prijateljice i njihov prijatelj Elvis nailaze na velike probleme. Jana, četvrta prijateljica, ostala je u Kratiji, predivnom svijetu dobra. Majka i policija je traže, ali njene prijateljice ne smiju nikome odati veliku tajnu Crkve. Pod velikom su policijskom istragom. Uskoro, jedna po jedna bivaju otete i odvučene u svijet Darte. Dartanci, vjerujući u svoje stare spise, žele ponovno otvoriti prostorni rascjep koji spaja Dartu s Kratijom…
Lumen
Alias Grace: Margaret Atwood - Godina je 1843. Grace Marks osuđena je za sudjelovanje u ubojstvu svojeg poslodavca Thomasa Kinneara i njegove domaćice i ljubavnice Nancy Montgomery. Neki vjeruju da je Grace nedužna, drugi misle da je zla ili neuračunljiva osoba. Grace služi doživotnu kaznu i tvrdi da se ne sjeća ubojstva. Skupina reformista i spiritualista, koji za nju traže pomilovanje, uposli dr. Simona Jordana, uspješnog stručnjaka za psihičke bolesti. Liječnik sluša njezinu priču te je polako približava danu kojeg se ona ne sjeća. Što će otkriti u pokušaju da otključa njezino sjećanje? Je li Grace ikad bila neuračunljiva? Iz kojeg bi drugog razloga sluškinja odjednom napala svoje poslodavce i postala ozloglašena ubojica? Ili u priči postoje i drugi elementi koje ondašnje viktorijansko društvo nije vidjelo ili nije htjelo vidjeti? Je li Grace demon? Krvožedna zavodnica? Ili žrtva okolnosti? Opčinjavajuća i uznemirujuća ispovijest devetnaestostoljetne Šeherezade Grace Marks čini ovu priču neuhvatljivom – istina se zacijelo negdje skriva, ali gdje?
Priče o čudnovatima: Ransom Riggs - Autor u zbirci napominje da su Priče o čudnovatima nastale mnogo prije nego što je gospođica Peregrine za njih stvorila dom te da su sačuvane usmenom predajom. Zato u zbirci i nema fotografija čudnovate djece koje su bile sastavni dio svih triju prethodnih romana, ali je oplemenjuju drvorezi poznatog umjetnika Andrewa Davidsona. Riggs uvodi i lik skupljača priča Millarda Nullingsa, koji je jedan od štićenika gospođice Peregrine i koji odlično poznaje sve čudnovatosti.
Kula tmine (Revolveraš): Stephen King - Roland je posljednji revolveraš i jedan od najdojmljivijih i najzagonetnijih likova iz kreativne radionice Stephena Kinga. Taj usamljenik kreće na fascinantno putovanje tragajući za Čovjekom u crnom, utjelovljenjem zla, koji mrtve može vratiti u život. Na putu se suočava i s dobrim i sa zlim, susreće fatalnu ženu Alice s kojom ima strastvenu vezu te dječaka Jakea prema kojemu razvija nježan, zaštitnički odnos. Roland kreće na put prema mističnoj Kuli tmine te kroči postapokaliptičnim opustošenim svijetom koji, iako posve drugačiji od nama poznatoga, ipak na zastrašujući način zrcali naš svijet. Lutajući sumornim pustim predjelima, Roland nastoji uhvatiti Čovjeka u crnom kako bi od njega doznao tajne Kule tmine. Iako mu Čovjek u crnom stalno izmiče, Roland ne posustaje, a u svojoj potrazi on i njegovi suputnici suočavaju se s preprekama i mnogim zanimljivim likovima, ljudskim i fantastičnim.
Leykam International
· Život je karavansaraj ima dvoja vrata na jedna sam ušla na druga izišla: Emine Sevgi Ozdamar - Ustala sam po noći, otvorila sam prozor, svukla sam svoju spavaćicu, kiša je nemilice padala, čekala sam pred otvorenim prozorom da uđe hladnoća i da me ubije. Kad umrem, poći ću ravno u raj. (...) Preko mosta, koji je tanji od jedne vlasi i oštriji od noža, mogu letjeti do sedmog neba. (...) Ondje stoji jedno stablo. Allah će me upitati: Hoćeš li još? Ja ću odgovoriti: Neću. (...) Vidjela sam pred svojim očima svoje mrtvo tijelo kako leži na kiši i otišla sam s njim na groblje u İstanbulu. Za mnom dolaze moj otac, bosonog, moja majka, bosonoga, moja braća gola i bosa, moja baka (...). Padala je kiša na groblju u İstanbulu, njihovi plačljivi glasovi govorili su u zboru: Ne idi. Ne idi. Gitme, gitme.
Vremenski kristali: Eva Menasse - Kako iskustvo pokazuje, da bi se promijenila struktura recepcije neke nacionalne književnosti nije je potrebno prijevodom seliti u Kinu ili Indoneziju. Dovoljno je, u austrijskome slučaju, samo prijeći granicu u neku od zemalja bivše Monarhije i recepcijska hijerarhija Musil-Doderer-Bernhard-Jelinek, pa tek onda svi ostali, više ne vrijedi, nego svako tržište i jezik bira svoje favorite. U hrvatskome slučaju to su tijekom posljednje godine dana bili i još uvijek jesu Peter Henisch i Eva Menasse. Kod Eve Menasse dogodila se i nagla međunarodna afirmacija, ona je od uspješne i ozbiljne novinarke koja je napisala tek nešto malo pripovjedne proze, primjerice obiteljski roman „Vienna“, u kratkom razdoblju dosegla status istinske književne zvijezde, ne samo na njemačkome govornom području. Roman „Vremenski kristali“ izvanredno je skrojen za hrvatsko čitateljstvo: napisan vješto i kultivirano nesumnjivo pripada tzv. visokoj književnosti, a sadržajno je srodan megapopularnoj Eleni Ferrante. Prati odrastanje i život Roxane (Xane) Molin kroz poglavlja napisana iz očišta raznih likova koji se nađu uz njezinu životnu stazu: prijateljice, sina, potencijalnog ljubavnika, poslovnih suradnika, stanodavca, slučajne promatračice i tako dalje. Iako bi se moglo reći da je zbog svoje teme ovo roman za žensku publiku, Eva Menasse ne daje popust ženskome rodu, nego postavlja vrlo bolna pitanja: kada savjesnost u poslu prelazi u fašizam? Što dugujemo prijateljima iz djetinjstva? Ima li u životu vjerne žene ipak prostora za drugog muškarca i ako ga ima kako je nastao? Je li moguće izjednačiti suprugovu djecu iz prvoga braka s vlastitom? Što u životu znači plan, a što spontanost? Ovaj roman može dati i određene smjernice domaćim piscima i pokazati da je o složenim životnim pitanjima moguće pisati bez patetike i mučnih prizora, kultiviranim jezikom i s perspektivičkim odmakom. I da to svejedno odlično funkcionira ako je dobro napravljeno. Naizgled znanstveno-fantastični naslov „Vremenski kristali“ odgovara njemačkome „Quasikristalle“ i odnosi se na kristalinične strukture koje se ne formiraju prostorno, nego se ukazuju samo promjenama kroz vrijeme. Život kao kristalinična struktura, jasnije ili manje jasno vidljiva, sjajnija ili mutnija. Ako je „Vienna“ pronašla svoje čitatelje, ova knjiga za to ima još daleko bolje izglede.
#Mladost: Anton Beck - Smartphonei triju djevojaka više ne funkcioniraju i odjednom prikazuju bezbrojne instagramske postove neke modne blogerice. Kada Merle, danska studentica neurobiologije, shvati da je djevojka na slikama Sofia Jansen nedavno proglašena mrtvom, slijedi njezine tragove. Za to vrijeme Britanka Samantha i Korejka Wan ignoriraju te digitalne naplavine i posvećuju se svakodnevici – sve dok se obje odjednom ne razbole…
Cox ili protok vremena: Christoph Ransmayr - Kineski car poziva na dvor čuvenoga engleskog urara Alistera Coxa da bi ovaj konstruirao niz satova koji bi mogli mjeriti protok vremena u sreći, tuzi i na rubu smrti. U Zabranjenome gradu, okruženom luksuzom i obrednom veličanstvenošću, Cox i njegova trojica pomoćnika konstruiraju najnevjerojatnije mehanizme od željeza, žive i pijeska, optočene draguljima. Žalujući za svojom kćeri, Cox svoja djela posvećuje njoj, tražeći utjehu u njezinoj ljepoti.
Majušna žena: Peter Henisch - U središtu radnje romana u nalazi se jedna bečka obitelj i nekoliko njezinih generacija, pri čemu se ujedno prikazuje i nekoliko desetljeća 20. stoljeća. Glavni lik Paul Spielmann pripadnik je najmlađe generacije u obitelji, koji proučavajući život i sudbinu svoje bake i istražujući obiteljsku prošlost pokušava osvijestiti i vlastiti identitet. Roman započinje njegovim dolaskom u Beč. On se zbog termina u jednoj bečkoj bolnici nakon dvadeset godina provedenih u Americi vraća u svoju domovinu, iznajmljuje stan u Beču i istražuje svoju novu, to jest staru sredinu. Do termina u bolnici spontano se odlučuje napisati priču o svojoj pokojnoj baki Marti i počinje kopati po obiteljskoj prošlosti. Već pri dolasku u Beč primjećuje trgovinu antikvitetima i u njezinu izlogu stari klavir marke Bösendorfer. Klavir u njemu oživljava brojna sjećanja na baku, koja je nekad imala sličan klavir. Promatrajući izlog i hodajući po bečkim ulicama i trgovima, glavni lik na tragu je obiteljske povijesti, a prije svega ga zanima bakina prošlost, koju naziva „malom ženom“. Prisjeća se tako brojnih priča koje mu je pričala držeći ga za ruke u brojnim zajedničkim šetnjama gradom: o vremenu Napoleona, austrijskom caru Franji Josipu I. i njegovoj supruzi Elizabeti, o turskoj opsadi Beča, o bajkama, sagama, pričama o Indijancima, ali i o svom vlastitom životu i odrastanju, koje je bilo obilježeno neuspjelim vezama, razočaranjima, gubitcima, neispunjenim željama i čežnjama. U njezinom se prisustvu Paul osjećao ugodno, a baka je u unuku između ostalog vidjela mogućnost da nadoknadi sve što je zbog udaje za nacionalsocijalista, koji zbog njezina židovskog podrijetla nije gajio simpatije prema njezinoj obitelji, zanemarila i propustila u odgoju i odnosu prema vlastitu sinu. Neposredno prije smrti baka je svoj klavir prodala i kupila si avionsku kartu za Jeruzalem, koju međutim nikada nije iskoristila. Sada, nakon njezine smrti, unuk želi vratiti dio prošlosti i kupuje stari klavir koji je zapazio odmah po dolasku u grad i koji već svojom sličnošću budi uspomene na baku. Klavir postavlja u stan i slušajući Beethovena, vrijeme provodi ležeći ispod klavira kao nekoć dok je baka svirala na klaviru. Na kraju propušta svoj termin u bolnici zbog kojeg je i došao u Beč. Ne uspijeva ni uspostaviti odnos s bratom i sestrom jer mu oni zamjeraju distanciranje od obitelji i nedolazak na pogrebe članova obitelji. Svojim šetnjama kroz grad i odlaskom na poznata mjesta iz djetinjstva, sjećanjima na baku i njezine priče, kao i s pomoću pisama koja su mu na raspolaganju, Paul samostalno radi na rekonstrukciji obiteljske, ali ujedno i nacionalne povijesti. Na temelju brojnih autobiografskih elemenata, biografskih podataka i imena u romanu koja se podudaraju s imenima članova obitelji Henisch, može se osnovano tvrditi da autor svoj roman Eine sehr kleine Frau posvećuje svojoj baki, koja ga je, kako to navodi tekst na ovitku knjige, naučila pripovijedanju.
Ljevak
Još uvijek Alice: Lisa Genova - Protagonistica romana Još uvijek Alice je Alice Howland, cijenjena profesorica kognitivne psihologije na Sveučilištu Harvard, a posebna joj je specijalizacija lingvistika. U sretnom je braku s jednako tako uspješnim suprugom Johnom s kojim ima troje odrasle djece: Annu, Lydiju i Toma. Tek što navrši 50 godina, Alice se počne događati da zaboravi riječ usred predavanja, onda zaboravi kako da se vrati kući iz svoga susjedstva i zabrine se. Nakon dijagnoze rane Alzheimerove bolesti i spoznaje da ju je vjerojatno naslijedila od oca te da i njezina djeca mogu naslijediti bolest od nje, počinje drugi život Alice Howland, ali i svih oko nje. Alice u tom životu prestaje biti iznimno sposobna i poštovana profesorica koja s lakoćom drži brojna pozvana predavanja na svjetskim sveučilištima, prestaje biti osoba čiji se život zrcali kroz profesionalnu kompetenciju i vrijednost i postaje osoba koja ulaže izniman napor u organizaciju svoje svakodnevice nastojeći sačuvati osjećaje, nadu, smislenost, borbu za svaki dan. Ulazeći duboko u Alicein um, ali i u čitav njezin svijet, autorica Lisa Genova u romanu Još uvijek Alice ocrtava odnose u kojima se i prostor i vrijeme i jezik rastaču, no ostaju dodiri, osmijesi i osjećaji, a djelići nepovezanih sjećanja ukazuju na to da je, koliko god teško, ipak moguće sačuvati bît vlastite ljudskosti.
Zao zrak: Igor Rudan - vrhunsko je štivo čija je ideja popularizirati cjelokupnu modernu medicinu i javno zdravstvo objašnjavajući pozadinu stotinjak Nobelovih nagrada dodijeljenih za medicinu i fiziologiju od početka 20. stoljeća do danas. Knjiga uključuje i intervjue koje je prof. dr. sc. Igor Rudan dao brojnim novinarima u zemlji i inozemstvu. U posljednjem dijelu knjige autor ukratko opisuje i dijeli svoja vlastita iskustva koja je stjecao na putu od studenta medicine na Sveučilištu u Zagrebu, direktora Centra za globalna zdravstvena istraživanja na Sveučilištu u Edinburghu, pa do utemeljitelja tamošnjega suradnog centra Svjetske zdravstvene organizacije. Ovo je djelo od vrlo velikog društvenog interesa zato što približava načine na koje se moderna medicina razvila u djelatnost čvrsto utemeljenu u rigoroznoj eksperimentalnoj znanosti, uz visoka etička načela i dugo iskustvo s pojedinim metodama. Zahvaljujući tome, ljudi danas posvuda u svijetu žive sve dulje i sve su zdraviji. Među ostalim, Zao zrak trebao bi postati osobito relevantan kao znanstveno utemeljena referenca koja će se suprotstaviti protivnicima cijepljenja, te pokazati koliko su pozivi na necijepljenje opasni za sve nas.
Cvijeće: Afonso Cruz - Tema romana Cvijeće je naše pamćenje i pitanje kako nas ono određuje. Priča je smještena u suvremeni Portugal, a glavni lik je gospodin Ulme koji je svakoga dana sve više uznemiren novinskim vijestima. Nakon što doživi moždani udar, potpuno gubi emocionalno pamćenje: sjeća se svog PIN-a na bankomatu, ali se ne sjeća prvog poljupca. Zna sve o glazbi, ali ne sjeća se da je ikada vodio ljubav. Pripovjedač knjige, cinični novinar nezadovoljan životnom rutinom, pokušava Ulmeu pomoći vratiti izgubljeno emocionalno pamćenje. Ali ta zadaća nije nimalo laka jer odgovor na pitanje tko smo ovisi o osobi koju pitamo: netko kome se ne sviđamo, za nas će reći da smo grozni, dok će onaj tko nas obožava tvrditi da smo sveci.
Profinjeno umijeće stava j**e mi se: Mark Manson - Manson argumentaciju potkrepljuje znanstvenim istraživanjima, citatima iz filozofsko-religijskoga područja (Buddha, Aristotel, Camus itd.) i vrlo prikladnim šalama, tvrdeći da nam poboljšanje života ne ovisi o stalnom traganju za srećom i izbjegavanju neuspjeha i patnje. Autor nam preporučuje da spoznamo i priznamo vlastita ograničenja jer ćemo tek tada - nakon što prihvatimo svoje strahove, nedostatke i nesigurnosti - biti u stanju početi pronalaziti hrabrost, odgovornost, ustrajnost i sposobnost za život kojem težimo.
Laži o Bogu u koje vjerujemo: William Paul Young - Autor je često nazivan heretikom zbog načina na koji portretira Božju ljubav u svojim knjigama. U ovoj knjizi autor navodi 28 uobičajenih stvari koje ljudi misle o Bogu te smatra kako su to laži koje nas sprječavaju od stvaranja prave i potpune veze s našim Stvoriteljem. Neke od tih laži su: Bog je dobar, a mi nismo. Moramo se spasiti. Pakao je odvojenost od Boga. Nisu svi djeca Božja. Grijeh nas odvaja od Boga. Bog je razočaran čovjekom.
Mala zvona
Bijela Mačka: Marie Catherine dAulnoy - Pažljiv čitatelj u ovoj će bajci naći neke poznate motive: ponešto podsjeća na Ljepoticu i zvijer, premda s obrnutim ulogama, ponešto na Matovilku. No Bijela Mačka prethodi objema spomenutim pričama. Premda autorica – koja je živjela u sedamnaestom stoljeću – ovaj tekst nije namijenila djeci, vjerujemo da će najmlađi, kao i svi ostali čitatelji, znati uživati u njezinom mačjem dvoru i vilinskom voću, dramatičnim obratima i diskretnom smislu za humor, u čudesnom svijetu blistavih boja u kojemu je sve moguće i sve završava dobro.
Meandar Media
Ocean do neba: Braća Fan - Dan je kao stvoren za plovidbu. Finn živi pored mora i more živi pored njega. Svaki pogled kroz prozor podsjetnik je na priče koje mu je pričao djed o mjestu gdje ocean susreće nebo. Gdje kitovi i meduze lebde, a ptice i dvorci plutaju. Finnova djeda više nema, no Finn zna savršen način da ga se prisjeti i oda mu počast. Sagradit će svoj vlastiti brod i otploviti u potragu za tim magičnim mjestom. A kada stigne, možda, samo možda pronaći će nešto što nije ni znao da traži.
Sve o sestri Robina Hooda: Irena Lukšić - Romanom Sve o sestri Robina Hooda Irena Lukšić nastavlja autobiografsku crtu iz nekoliko svojih prethodnih knjiga, ali iz ponešto drukčije perspektive: u žiži njenoga interesa našla se majka sa svojim notesom u koji bilježi važne svjetske događaje doživljene kroz medije (novine, televiziju i radio) kao i zbivanja u obitelj. (…) Sve o sestri Robina Hooda živ je i duhovit roman o posljednjoj utopiji XX. stoljeća, u kojemu se skladno prepleću fikcija, autorefleksija i dokumentarizam. Roman je namijenjen kako knjiškim sladokuscima koji prepoznaju različite slojeve iščitane stvarnosti tako i manje zahtjevnim čitateljima koji znatiželju zadovoljavaju na bogatoj fabularnoj razini.
Priča o pčelama: Kirsten Hall i Isabelle Arsenault - Pčela medarica jedno je od najčudesnijih stvorenja na svijetu. Nažalost, ona je ugrožena vrsta. Pčele su predivne životinje. One su poput nas! Žive u obiteljima (koje nazivamo kolonije) i u kućama (koje nazivamo košnice). Jako su vrijedne. Svaka na svojim malim leđima nosi veliku odgovornost za širu zajednicu. Pčele zuje, lete, sišu, plešu… Bez pčela bismo bili u velikoj nevolji! Zakonom se pčele mogu zaštititi. Ako nisu dobro zaštićene, mogle bi biti ugrožene. Udružimo li snage, možda ćemo pomoći pčelama da opstanu.
Mitopeja
Nordijska mitologija: Neil Gaiman - U Nordijskoj mitologiji Gaiman vjerno prenosi sačuvane priče o bogovima iz panteona Sjevera: o Odinu, svevišnjemu, mudrom, odvažnom i lukavom, o sinu mu Thoru, nepojmljivo snažnom, no ne i najmudrijem, te o Lokiju, sinu diva, Odinovom bratu po krvi, a i varalici i nenadmašnom obmanjivaču. Tim tisućljetnim pričama, koje znamo iz niza međusobno često nesravnjivih izvora, zapisanih tek nakon što se u te bogove prestalo vjerovati, Gaiman sada daje strukturu romana.
Pokopani div: Kazuo Ishiguro - Rimljani su odavno otišli, a Britanija postojano propada. Ali barem su prestali ratovi koji su nekoć harali cijelom zemljom. Axl i Beatrice, bračni par vremešnih Brita, odluče da je napokon došlo vrijeme da pođu kroz tu napaćenu zemlju izmaglice i ruševina ne bi li pronašli sina kojega godinama nisu vidjeli, sina kojega se jedva sjećaju. Znaju da će ih čekaju mnoge nedaće – pa i čudne i nezemaljske – ali ne mogu predvidjeti kako će im putovanje otkriti mračne i zaboravljene kutke uzajamne ljubavi. A ne mogu ni znati da će im se putom pridružiti jedan saski vitez, siroče koje mu je štićenik, i jedan vitez – odreda, poput Axla i Beatrice, na neki način lišeni vlastite prošlosti, ali neumoljivo željni utjehe, kao i bremena, prisjećanja života u punini.
Medvjed i slavuj: Katherine Arden - Na rubu ruske divljine zima traje glavninu godine, a snježni zapusi nadvisuju kuće. Ali mladoj Vasji je to dom, gdje u zimskoj noći sjedi uz peć s najmilijima, dok im dadilja priča skaske. O Žar-ptici, o Finistu, o Babi Jagi – i o Morozku, Mrazu, plavookom đavlu zime koji za mrzlih noći dolazi po duše na samrti. Mudrima valja strahovati od njega, a i skrbiti za duhove ognjišta, staje i dvorišta koji štite nastambe ljudi. No Vasjina pomajka ne želi ni čuti za takve običaje: kao kći velikog kneza moskovskog udana protiv svoje volje u daleku Lesnaju Zemlju, Ana se oslanja na novog popa Konstantina, karizmatičnog propovjednika i slikara ikona, u nastojanju da odvrati seljane od starih navada i izvede ih na put bogobojaznosti. Ali kako skrb za domaće duhove jenjava, tako se prijetnja domu povećava; urod podbacuje, drvo u peći brže izgara dok slabije grije, a na rubu šume budi se strašna sila koja bi inače prespavala zimu. Vasja, koja vidi i sluti štošta što ostali ne mogu, mogla bi biti jedina nada selu – ali mlado žensko čeljade u ruskim zemljama XIV. stoljeća ima pred sobom samo dvije mogućnosti: udati se, ili zarediti.
Blijed pogled na bregove: Kazuo Ishiguro - Mlada Niki dolazi iz Londona provesti nekoliko dana s majkom. Nikad nije bila bliska s majčinom kćeri iz prvog braka, ali došla je nakon što joj je propustila pogreb. Polusestra je, naime, počinila samoubojstvo. Suočavanje – ili odbijanje suočavanja – sa samoubojstvom prvog djeteta tjera pak majku na niz posredno vezanih prisjećanja. Sjeća se jednog vrućeg ljeta u Nagasakiju, godinama nakon pada bombe, dok je nosila to dijete. Sjeća se poleta poslijeratne izgradnje i dubokih promjena kroz koje su japansko društvo i kultura u to vrijeme prolazili. A sjeća se i jedne žene i njene kćerkice, nekoć imućnih, sad bačenih u bijedu, s kojima je tog ljeta postala neobično bliska…
Mozaik knjiga
Mali požari posvuda: Celeste Ng - U Shaker Heightsu, mirnom, bogatom predgrađu Clevelanda, sve je brižno isplanirano – od tlocrta vijugavih ulica do boja kuća i budućeg uspjeha njegovih stanovnika. Duh grada nitko ne utjelovljuje bolje od Elene Richardson, kojoj je igranje po pravilima nit vodilja u životu. Sve je savršeno dok u taj idilični mjehur od sapunice ne dođe tajanstvena umjetnica i samohrana majka Mia Warren sa svojom kćeri Pearl, tinejdžericom, i unajmi kuću od Richardsonovih. Mia i Pearl brzo će postati više od podstanarki: ni jedno od četvero djece Richardsona ne može odoljeti tom neobičnom paru majka-kći. Ali Mia sa sobom nosi zagonetnu prošlost i prezir prema pravilima, koji bi tu brižnu zajednicu mogao okrenuti naglavačke. Kad stari obiteljski prijatelji Richardsona pokušaju posvojiti dijete kineskoga podrijetla, borba za skrbništvo dramatično će podijeliti grad – i staviti Miju i Elenu na suprotstavljene strane. Sumnjajući u Miju i njezine motive, Elena je odlučna otkriti tajne Mijine prošlosti. Ali zbog te opsesije platit će neočekivanu, strašnu cijenu.
Dok još nismo bile vaše: Lisa Wingate - Memphis, 1939. godina. Dvanaestogodišnja Rill Foss s mlađim sestrama i bratom živi čarobnim životom na obiteljskom brodu na rijeci Mississippi. Ali, kad je njihov otac jedne olujne noći prisiljen žurno odvesti njihovu majku u bolnicu, Rill preuzima nadzor – sve do nasilnog dolaska neznanaca. Djeca obitelji Foss otrgnuta su od svega poznatog te smještena u sirotište Zajednice dječjih domova Tennesseeja, ali ih uvjeravaju da će se uskoro vratiti roditeljima – no, ubrzo uviđaju mračnu istinu. Prepuštena na milost i nemilost okrutne voditeljice sirotišta, Rill se u svijetu opasnosti i nesigurnosti trudi zadržati sestre i brata zajedno. Aiken, Južna Karolina, današnje vrijeme. Avery Stafford rođena je u bogatstvu i povlaštenosti i doima se da ima sve: uspješnu karijeru savezne tužiteljice, naočitog zaručnika i raskošno vjenčanje u bližoj budućnosti. Ali, kad se vratila kući kako bi ocu pomogla prebroditi zdravstvenu krizu, slučajan susret ostavlja joj neugodna pitanja i prisiljava je poći na putovanje kroz dugo skrivanu obiteljsku prošlost, putem koji će naposljetku dovesti do sloma ili do iskupljenja. Ova zanimljiva, potresna i na kraju poticajna priča Lise Wingate, utemeljena na jednom od američkih najzloglasnijih skandala. Georgia Tann, voditeljica organizacije za posvajanje sa sjedištem u Memphisu, kidnapirala je siromašnu djecu i prodavala je bogatim obiteljima diljem zemlje. Ovaj roman podsjeća da, premda nas naši putevi mogu odvesti na različita odredišta, srce nikada ne zaboravlja kamo pripadamo.
Ja dobra, ja zla: Ali Land - Anniena majka je serijski ubojica. Annie nema izbora: majku ne može zaustaviti pa je mora prijaviti policiji. Kad dobije novu, udomiteljsku obitelj i novo ime – Milly – nada se novome početku. Sad će zacijelo moći biti onakva kakva želi. No kako se približava dan suđenja njezinoj majci, tajne iz Millyne prošlosti neće joj dati spavati. Jer majka joj je serijski ubojica.
Sve što sam naučila: Sanja Pilić - „Ove misli zapisivala sam u dahu, kako bi došle. Fejs je za mene neka vrst dnevnika, uglavnom fotografskog. Međutim u kratkom periodu od dvije godine imala sam i potrebu svoje spoznaje uobličiti u statuse. Nastali su spontano: jednostavno sam ih morala napisati. To je bilo jače od mene. Dobivali su mnoštvo lajkova, dijelili se po portalima i živjeli svoj život. Na kraju su završili u knjizi. Tako se Facebook pretvorio u knjigu. A moje spoznaje možda su i vaše, tko zna?“
Diksilend: Pavao Pavličić - Čitatelji su od prve Pavličićeve knjige (1972.) kao mjesto zbivanja njegovih priča i romana prepoznavali autorov rodni Vukovar. U Diksilendu (1995.) taj je grad prvi put i imenovan. Radnja obuhvaća raspon od trideset godina, od proljeća 1960. Do studenog 1991. godine. Priča prati sudbine sedmorice prijatelja i njihovo nastojanje da sastave diksilend-ansambl, iznosi razloge njihove povezanosti s učiteljem glazbe, profesorom Angelusom, te upleće legende o pojedinim instrumentima.
Naklada Jurčić
Pixel: Krisztina Toth - Kada u prvoj priči, Priči o ruci – a možda i nije priča, kako kaže autorica – upoznamo dvije prijateljice, Gavrielu i Cosminu, jednu napola Rumunjku, napola Mađaricu, a drugu grčku Židovku, koje nas vrate u strahote Drugog svjetskog rata, pomislimo da je tu „kraj priče“. No grdno se varamo! To je tek početak i zaista nije riječ o zbirci priča, nego romanu… majstorski komponiranom. KrisztinaTóth će u trideset priča posvećenih dijelovima tijela: ruci, vratu, očima, nogama… zubu… stražnjici, dakle malim elementima slike (pixel) izgraditi galeriju povezanih likova s već uvedenim prijateljicama u prvoj priči koji će u konačnici odrediti kvalitetu slike, odnosno sklopiti tijelo teksta. Čitatelj će svakako uživati u svakoj pojedinoj priči kao zasebno vrhunski obrađenoj metanaraciji i ostati ugodno zatečen cjelokupnom kompozicijom.
Male ruke: Andres Barba - Kratki roman, gotovo novela, Las manos pequenas (Male ruke) priča je o sedmogodišnjoj djevojčici Marini, koja nakon smrti svojih roditelja dolazi u sirotište, u kojem izazove pravu revoluciju. Njezina bol, njezine psihičke i fizičke rane, njezina sposobnost introspekcije i pripovjedački dar pobuđuju fascinaciju kod ostalih djevojčica, ali ujedno stvaraju i zid koji ih razdvaja. Zbog straha od nepoznatog i patnje uslijed nemogućnosti da se uklopi u kolektiv, Marina će izmisliti igru koja će joj pomoći da se suoči sa stvarnošću. Autor je obradio kompleksni svijet dječje okrutnosti i nasilja koji se isprepliću s nevinošću. Pažljivo birane riječi, naizgled nezahtjevno štivo koje treba pozorno čitati jer ono neizrečeno jednako je važno kao i ono očito. Snaga ovog romana je upravo u činjenici da je autor u stotinjak stranica uspio sažeti njegova mnogobrojna značenja. Uznemirujuće djelo koje autora smješta u vrh suvremene španjolske književnosti.
Naklada Neptun
Priča završava s nama: Colleen Hoover - Lily Bloom život nikad nije mazio, no uvijek se trudila pronaći sreću. Odrasla je u malom gradiću, završila je studij i preselila se u Boston te tamo započela vlastitu karijeru s nadom u svoj sretan završetak. U Bostonu upoznaje Rylea Kincaida, zgodnog neurokirurga, tvrdoglavog i pomalo arogantnog muškarca koji je osvojio njezino srce svojom skrivenom nježnom stranom. Ryle je naizgled savršen, no ima jednu manu - on ne voli veze. Pa čak i kad Lily postane iznimkom koja potvrđuje njegovo pravilo, i dalje je progoni pitanje što je to čini osobom koja ga je uspjela osvojiti. Dok je sve više pritišću sumnje u vezu s Ryleom, pojavljuje se još jedna prijetnja, Atlas Corrigan, Lilyna prva ljubav i čovjek koji sa sobom donosi dio nje koji je ostavila u prošlosti. On je jednom davno bio njezina srodna duša i njezin zaštitnik. A sad kad se vratio, sve što je Lily sagradila s Ryleom naći će se u opasnosti.
Opasna ljubav: Colleen Hoover - Tate Collins pronalazi Milesa Archera mrtvog pijanog pred vratima svog novog stana. Takav se susret nipošto ne bi mogao nazvati ljubavlju na prvi pogled. No ipak imaju nešto zajedničko – neporecivu uzajamnu privlačnost. On ne želi ljubav, a ona nema vremena za vezu, ali kemija se ne može ignorirati. Kad oslobode svoju žudnju, shvate da se nalaze u savršenoj situaciji, sve dok se Tate bude mogla pridržavati dva pravila – nikad ne pitaj o prošlosti i ne očekuj budućnost. Oni misle da su pravila prihvatljiva, ali ubrzo shvate da ih se nije moguće pridržavati. Hoće li Tate moći reći ne seksi pilotu koji živi preko puta njezina stana? Hoće li Miles priznati samom sebi kako prema lijepoj medicinskoj sestri osjeća i nešto više od pohote nepojmljivih razmjera?
Naklada Oceanmore
Jesen: Karl Ove Knausgaard - Jesen počinje pismom Karla Ovea Knausgårda svojoj nerođenoj kćeri, tankoćutnim pogledom na začetak jedinstvene i dragocjene povezanosti roditelja i djeteta. Glavninu knjige čine intimni zapisi o svakodnevnom životu sa ženom i djecom u ruralnoj Švedskoj tijekom jedne jeseni, nadahnuti tekstovi prožeti sjećanjima iz djetinjstva. Ništa ne uzmiče autorovoj pozornosti, čak i ono naizgled posve nebitno. Sunce, pliskavice, jabuke, plastične vrećice: sadržaj svakodnevnoga života pogonsko je gorivo Knausgårdove umjetnosti. Kroz detaljno razlaganje stvari i pojava oko njega, Knausgård stvara osobnu enciklopediju iskustava i misli te pritom pokazuje koliko je naš svijet zapravo nespoznatljiv i divan.
Narkotici u Trećem Reichu: Norman Ohler - O ulozi narkotika u Drugome svjetskom ratu zna se vrlo malo, no Potpuna ekstaza otkriva da su nacisti i prije početka velikog sukoba pronašli snažan oslonac u drogama. U osvit rata Njemačka je bila središte farmaceutske industrije, a preparati s kokainom i metamfetaminima poznatih tvrtki poput Mercka i Bayera bili su dostupni svima: kućanicama i tvorničkim radnicima, ali i milijunima njemačkih vojnika. Vojska je naručivala i redovito konzumirala enormne doze popularnog Pervitina – inačice današnjega razarajućeg kristalnog metha – a povišena razina energije te osjećaj nepobjedivosti povezani s uzimanjem ove droge svakako mogu pomoći objasniti određene vojne pobjede. Primjerice, kad je Njemačka 1940. izvršila invaziju na Francusku, vojnici Wehrmachta iskoristili su ?ak 35 milijuna doza Pervitina. Nacistički režim propovijedao je arijevsku ideologiju tjelesne, mentalne i moralne čistoće, ali Norman Ohler doslovno ulazi pod kožu nacista i pokazuje da je Treći Reich bio zasićen drogama. Ušuljale su se u časničke redove, u politički i vojni vrh, a tijekom rata glavna figura ove knjige, sâm Adolf Hitler, postaje sve ovisnijim o bezbrojnim injekcijama koje je aplicirao njegov osobni liječnik Theodor Morell. Sadržavale su koktel jakih narkotika, uključujući i jedan oblik heroina. Istraživanje Normana Ohlera jasno pokazuje da, ako se droge ne uzmu u obzir, naše razumijevanje Trećeg Reicha nikako ne može biti potpuno.
Naklada Semafora
Luzeri i oni drugi: Ratko Horvatić - „Luzeri i oni drugi“ romansirana je biografija hrvatskog čovjeka koji je prošao put od poduzetnika do „hrvatskog čovjeka“ koji se ne predaje. Strukturirana kao svojevrsni križni put iz kojeg autor izvlači samo pozitivne putokaze za dalje, mješavina je priručnika, knjige samopomoći, duhovitih zapažanja i hrvatske zbilje u koju smo svi uronjeni, svatko sa svojom strukom i mukom. Život bi trebao biti zabava, igra, užitak, trebao bi nas svakim danom ushićivati ljepotom, ispunjavati veseljem, srećom, blagostanjem. No, gdje su ti kriteriji? Moramo li ih personalizirati „križnim putem“. Ako nije tako, znači da pogrešno shvaćamo život. Razmišljamo na način koji nas blokira, koči, čini nezadovoljnima.
Opus gradna
Kratki razgovori s odvratnim muškarcima: David Foster Wallace - Kratki razgovori s odvratnim muškarcima u mnogočemu obilježavaju američku prozu na početku 21. stoljeća, a doživjeli su i golem uspjeh u kazališnoj i filmskoj adaptaciji
Jedina priča: Julian Barnes - Jednog ljeta 60-ih godina prošlog stoljeća u mirnom predgrađu Londona devetnaestogodišnji student Paul dolazi kući na ljetne praznike. Njegova ga majka nagovara da se učlani u lokalni teniski klub. Na natjecanju mješovitih parova upoznaje Susan Macleod, samosvjesnu i ironičnu ženu u dobi od četrdeset i osam godina. Ona je udana i ima dvije gotovo odrasle kćeri. Ubrzo Susan i Paul postaju ljubavnici. Nakon nekog vremena bježe od svih i unajmljuju kuću u Londonu. Desetljećima poslije, Paul se prisjeća njihove veze i dolazi do zaključka kako „prva ljubav određuje naše živote“.
Planetopija
Kratka povijest gotovo svega: Bill Bryson - Jedan od najpopularnijih i najduhovitijih svjetskih autora, Bill Bryson vodi nas na ludo putovanje u potrazi za odgovorom: kako smo ovamo stigli? U svojoj najpoznatijoj, a mnogi smatraju, i najboljoj knjizi, ovaj genijalan stilist, zaigrani radoznalac i nepretenciozan istraživač traži odgovore na najstarija, najveća, najintrigantnija i najteža pitanja o univerzumu i nama samima, počevši od Velikog praska do postanka ljudske civilizacije. U potrazi za odgovorima razgovarao je s najnaprednijim arheolozima, antropolozima i matematičarima, putovao diljem svijeta do ureda, laboratorija i istraživačkih kampova najrazličitijih znanstvenika; a sve to da bi odgovorio na pitanje: Kako smo bili ništa, a postali to što jesmo?
Profil
Sila prirode: Jane Harper - „Je li Alice tu? Je li stigla? Je li na sigurnom? U tom neredu, u tome mraku, bilo je nemoguće reći koja je od njih četiriju pitala za Alice. Poslije, kada je sve postalo gore, svaka će tvrditi da je to bila ona. Pet žena nevoljko odlazi na team building u divljinu južne Australije. Vikend koji ih je trebao zbližiti pretvorit će se u noćnu moru kad jedna od njih, Alice, netragom nestane. Nijedna žena nije primijetila kad je nestala, ali svaka ima svoju verziju priče o događajima koji su tome prethodili. Federalni agent Aaron Falk iznimno je zainteresiran za sudbinu nestale žene; ona je, naime, zviždačica u slučaju na kojem dugo radi i zna tajne tvrtke za koju radi, ali i ljudi s kojima radi. Istraga će Falka odvesti do zapetljane mreže privatnih i profesionalnih sukoba, sumnji i izdaja.“
Lažljivac među nama: Karen M. McManus - Simon neće izaći živ iz učionice, umro je od alergijske reakcije nakon što je popio vodu, a u njegovoj torbi nije bilo injekcije koju uvijek ima sa sobom. Netom prije nego što se to dogodilo, profesor je nakratko izašao provjeriti je li sve u redu s ljudima koji su ispred učinioce imali automobilsku nesreću. Policijski istražitelji tvrde da njegova smrt nije nesretan slučaj. Osobito stoga što su otkrili da je Simon planirao objaviti sočne tajne baš o tih četvero učenika, pa se sumnja da su oni ubojice. Ili su savršene žrtve za ubojicu koji je još uvijek na slobodi? Svi roditelji, osim Nateovih, angažirali su super važne odvjetnike koji su im savjetovali da međusobno ne izmjenjuju informacije, da bi bilo najbolje da uopće ne razgovaraju. Ali mogu li oni to provesti u školi, pred stotinama učenika gdje ih svi gledaju, ogovaraju, pričaju o njima? Kad na vidjelo izbije neka dobro skrivana tajna, pokazat će se tko su im pravi prijatelji. Autorica izuzetno vješto opisuje kako se njihovi odnosi mijenjaju, kako se oni suočavaju sa svojim strahovima, kako skuplljaju hrabrost priznati krivnju i otkriti čuvanu tajnu, kako odlučuju kome mogu vjerovati, kako se nose s pritiskom, kako sazrijevaju. Ovaj nevjerojatno napet i nepredvidljiv roman toliko je izvanredno privlačan da ga doslovno ne možete ostaviti dok ga ne pročitate. Istovremeno pomalo zastrašujuća priča pretvara se u duhovit i napet triler s karakterima koji će vas očarati i oduševiti.
Eseška zmija: Sarah Perry - Nakon suprugove smrti Cora Seaborne – inteligentna žena nezasitne znatiželje – odluči napustiti London te u pratnji sina Francisa odlazi u Essex. Nakon što stignu, Cora od mještana čuje priču o povratku mitskog stvorenja – eseške zmije. Kao prirodoslovka amaterka, mlada udovica uvjerena je da se iza priče o čudovištu krije samo dosad neotkrivena vrsta. Potraga za odgovorima nanese je na put lokalnom vikaru Williamu. Neće trebati dugo da se između dvoje naizgled potpuno različitih ljudi razvije intenzivna veza koja će izmijeniti njihove živote.
Genijalna prijateljica: Elena Ferrante - Pedesete godine prošlog stoljeća. Na ulicama siromašnog predgrađa Napulja upoznat će se dvije djevojčice; Elena i Lila. Jedna blaga i željna priznanja onih koji je okružuju, druga žestoka, nepokolebljiva i samosvjesna do najmanjeg atoma svog bića. Dvije djevojčice tu će započeti kompleksno, ali iznimno prijateljstvo koje će odrediti njihove sudbine.
Sandorf
Trgovina emocionalnim dobrima: Maarten Inghels - Ljudi umiru svakodnevno, katkad ovaj svijet napuštaju na bizarne načine, zatrpani ispod hrpe knjiga, obješeni u odjeći suprotnog spola ili usred telefonskog razgovora. Kako god, za njima ostaje manji ili veći nered, manja ili veća gomila stvari, stvari s kojima rodbina pokojnika nerijetko zapravo ne zna što bi, pa nazove Luukasa Kolibrija koji nudi uslugu uklanjanja eventualnih mrlja i odvoženja neželjenih predmeta. On ponešto od toga proda, a ponešto—fotografije, pisma, dnevnike, “arhiv tuđih sjećanja”—čuva u beskiselinskim kutijama. Nakon što mu pogiba partnerica, Luukas počinje opsesivno sakupljati sve što joj je pripadalo, gomilajući usput u stanu sve više “emocionalnih dobara” što ih dovozi s posla. Vješto i uspješno balansirajući na rubu melodrame, Maarten Inghels u ovom hvaljenom debitantskom romanu—u kojem čitamo i izvatke iz dnevnika čovjeka koji je godinama anonimno donirao spermu za umjetnu oplodnju širom zemlje, a sada umire sam—progovara o isprepletanju erosa i tanatosa, o gubitku, žalovanju, osamljenosti, sjećanju i zaboravu.
Komo: Srđan Valjarević - Prema anketi sarajevskog Oslobođenja u kojoj je početkom 2018. sudjelovalo oko 250 autora, kritičara, profesora književnosti, novinara, izdavača i prevodilaca iz regije, KOMO je najbolja objavljena knjiga od 2000. do 2016. na području Hrvatske, BiH, Srbije i Crne Gore.
Ludilo u civilizaciji: Andrew Scull - Danas se na mentalne poremećaje najčešće gleda kroz leću medicine, no društva su u njima također nastojala pronaći smisao kroz religiju i nadnaravno, ili stvaranjem psiholoških ili društvenih objašnjenja u nastojanju da zauzdaju demone bezumlja. Ludilo u civilizaciji prati dugu i složenu povijest ove nevolje i naših pokušaja da je liječimo.
Kao da je sve normalno: Damir Pilić - Dana 4. listopada 2009. u Širokom je ubijen Vedran P., navijač Sarajeva. Novinar D. krenuo je iz Splita za Sarajevo nadajući se kako će mu kolege iz glavnog grada Federacije dogovoriti sastanak s predstavnicima navijačke skupine Horde zla. Iako je tek rana jesen, na putu ga zatekne snijeg, a sjećanja na ranija putovanja u Bosnu i Hercegovinu naviru. Od konca osamdesetih kada je s razredom posjetio Kupres, pa sve do Busovače i Ahmića, nestvarni prizori izranjaju iz prošlosti i čovjek ne može, a da se ne upita što se dogodilo s Duhom Bosne i Hercegovine? Živi li još uvijek i što radi? Kao dijete zamišljao je kako taj Duh sjedi negdje u bosanskim brdima i poput dobrog diva pazi da se nešto ružno ne dogodi. Horde zla ne žele razgovarati s novinarima i D. će se, po svoj prilici, morati vratiti neobavljena posla. Ostala je, međutim, još ta jedna noć u Sarajevu. Snijeg nemilice pada, ulice starog, umornog i izranjavanog grada prekrio je bijeli pokrov i D. se gubi u njima. Lica ljudi koje susreće naočigled se izobličuju pretvarajući se u nešto od čega se ledi krv u žilama. Klupko minulih ratova polako se razmotava, a slika zla širi se na cijeli kontinent i kroz vrijeme seže sve do naših dana.
Ratna priča iz srca Alepa: Francesa Borri - Francesca Borri spada u red požrtvovnih ratnih dopisnika koji su se potpuno posvetili reporterskom zadatku i istovremeno ostali fokusirani na patnje ljudi u svjetskim kriznim žarištima, s namjerom da prenesu vijesti o stradanju nevinih na svim stranama, bez obzira o kojem se ratu, vojnoj intervenciji ili oružanom sukobu radi. Borri u ovoj iznimnoj reportaži koja predstavlja vrhunac diskurzivnog žanra pred čitatelja iznosi sav besmisao patnje nemoćnih stanovnika sirijskog grada Alepa, koji je između 2012. i 2016. bio poprištem nesmiljenih borbi između pobunjenika najrazličitijih političkih i svjetonazorskih boja i vojske sirijskog režima Bašara al-Asada. Štoviše, ona vrlo precizno, sigurnim rukopisom i rafiniranim književnim stilom do kraja razobličava medijsku sliku nastalu oko rata u Siriji i jasno predočava besciljnost televizijskih i novinskih kuća koje prenose kontradiktorne izjave svjetskih političara i upadaju u zamke lažnih vijesti samo kako bi eksploatirale opće zgražanje nad stravičnim prizorima koji naviru iz te ratom opustošene zemlje. Francesca Borri prvi je glas mladog svjetskog reportažnog novinarstva.
Stilus knjiga
Slomljeni princ: Erin Watt – nastavak Princeze od papira čiju recenziju možete pročitati ovdje. Vjerujte mi, želite pročitati ovu knjigu!
Ono: Stephen King – mislim da ne moram o tome više reći. Ako ste propustili Algoritmovo izdanje, vrijeme je za novo prekrasno izdanje. A recenziju može pročitati ovdje.
Sanjari i borci: Ingrid Divković - Zbirka autorskih tekstova u kojima autorica piše o ljubavi, samopouzdanju, snovima i strahovima s kojima se u životu susreće svaka žena. Poetičnim stilom, Ingrid nas vodi kroz labirinte autentičnih, ali često proturječnih, osjećaja i misli te nam pruža poruku nade.
P.S. iz Pariza: Marc Levy - Na velikom platnu Mia igra ulogu zaljubljene žene, no njezin privatni život je čista suprotnost. Brak koji se graniči sa dosadom, isprazni razgovori, predvidljivi prijatelji… Bijeg u najromantičniji grad na svijetu se čini kao jedino rješenje.
Supruge: Lauren Weisberger - Kad Karolina Hartwell, predivni bivši supermodel, bude uhićena zbog vožnje pod utjecajem alkohola, njezin je društveni pad brutalan. Suprug senator je ostavlja, prijatelji iz visokog društva nestaju, a tabloidi napadaju sa svih strana. Emily u Karolini vidi svoju priliku za povratak. Ali brzo uviđa kako je Greenwich svijet za sebe i kako ovaj povratak zahtijeva timski pristup. Emily, prezrena Karolina i njihova zajednička prijateljica Miriam, sposobna odvjetnica koja je u predgrađu postala majka kućanica, udruže snage kako bi spretno zaobišle nagazne mine društvenog života Greenwicha, ali i ponovno osvojile srca američke javnosti. Nezamjenjiva saveznica pojavljuje se usput u obliku Mirande Priestly. S njoj svojstvenim humorom, Lauren Weisberger nudi nam zavodljiv pogled u seksi svijet povlaštenih žena i ponovno dokazuje kako su i stil i smisao nužni da bi se posao obavio kako valja.
rupi kaur: obje zbirke poezije – jednostavno ću vam reći da diraju u srce. Obje sam pročitala, samo jednu recenzirala (zasad).
Šareni dućan
Redovnik: Matthew Gregory Lewis - Roman Redovnik Matthewa Gregoryja Lewisa temom, stilom i izvedbom izdvaja se iz okvira svojega vremena (kraj 18. stoljeća) i predstavlja vrhunski izdanak romantičarske gotičke škole. Lewis ga je napisao kao dvadesetogodišnjak, u deset tjedana nadahnuća, a zbog sablažnjiva sadržaja objavio ga je anonimno. U tom svom prvijencu pokušao je spojiti nadnaravne i narativne elemente malobrojnih predšasnika te na nov i prijemčiv način iznijeti vlastito poimanje romana strave, tj. neku vrstu gotičkoga horor-romana. Glavnog junaka oca Ambrozija, uglednog redovnika »na glasu svetosti« smjestio je, u Španjolsku, u 17. stoljeće, opisavši njegov burni život, uspon i propast. Premda je bio duboko uvjeren da je otporan na sva zemaljska iskušenja, Ambrozije ipak popušta i prepušta se samom vragu, utjelovljenom u liku mlade svećenice s kojom »sagriješi bludno« i time otvara Pandorinu kutiju, što ga pak odvodi u duhovni i moralni krah.
Kabinet voštanih figura: Iljf i Petrov - »U novoj revolucionarnoj sovjetskoj Rusiji humor više nema niti će ikada imati ono značenje koje je imao... prije revolucije, pa čak ni u našoj borbi protiv birokracije.« – Iako ova »programatska« rečenica danas možda zvuči kao da je izvučena iz neke humoreske Iljfa i Petrova, ipak je stvar bila mnogo ozbiljnija, citat je to iz partijskog lista »Crvena štampa« iz 1923. godine. A kad je nekoliko godina kasnije Staljin preuzeo vlast stvar postaje još ozbiljnija, pa isto glasilo sad nalaže: »Potrebno je promijeniti metode – potrebno je napustiti zaigranost i pristupiti ozbiljnom načinu borbe.« Nekim čudom, Iljf i Petrov nisu imali problema s vlašću, vjerojatno zato što se »borba za svijetlu budućnost« odvijala na poprištu koje se nalazilo izvan fokusa njihova pisanja, a oni sami nikada nisu iskazali ni jednu misao koja bi makar posredno kritizirala Staljina. U svojim su djelima ismijavali birokratiziranost mladoga sovjetskog društva i vjekovječne ljudske slabosti (spomenimo tek neke, recimo na slovo L): lakomost, lakomislenost, lijenost, lažljivost, licemjerje... Iljf i Petrov većinu su djela napisali zajednički, a svjetsku su slavu stekli humorističkim romanima Dvanaest stolica i Zlatno tele te humoreskama iz ove knjige. Glavni junak romana, dovitljiv prevarant Ostap Bender svakako je najpoznatiji junak »dvojice pisaca koji su postali jedan«, no oni su kreirali još cijelu galeriju neobičnih likova, pravi »kabinet voštanih figura«, a upravo takvi antijunaci glavni su junaci ove zbirke humoreski.
Školska knjiga
Orašar:Katy Flint - Priča iz klasičnog baleta za djevojčicu Klaru postaje čarobna pustolovina u kojoj će svjedočiti borbi Orašara i Kralja Miševa, upoznati Šećernu Vilu i otputovati u Kraljevstvo Slatkiša. Uzbudljiva događanja na svakoj stranici oživljavaju glazbom Petra Iljiča Čajkovskog iz Orašara, a glazbene ulomke moguće je slušati zasebno uz objašnjenja na zadnjoj stranici knjige.
Umijeće kreativnog razmišljanja: Rod Judkins - Vi ste devedeset puta kreativniji nego što mislite! Rod Judkins s poznate londonske Likovne akademije Saint Martins proučavao je uspješne kreativne ljude raznih profesija u različitim povijesnim razdobljima koristeći se mnogobrojnim iskustvima – od dadaističkog manifesta do iskustava dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju, od atelijera Andyja Warhola do Einsteinova radnog stola – Judkins je znanje koje je cijeli život prikupljao sažeo u ovoj iznimno zanimljivoj i iznenađujućoj knjizi koja će vas nadahnuti da razmišljate kreativnije i samopouzdanije. Shvatit ćete zašto biste trebali biti sretni kad vam vlak kasni, upoznati najuspješniji razred u povijesti obrazovanja (čiji su studenti postali nobelovci), otkriti zašto golotinja pri držanju govora u javnosti može biti smetnja, ali i iznenađujuće sredstvo uvjeravanja, te naučiti zašto u 21. stoljeću nije moguće biti genijalan kao Michelangelo.
Škorpion
Skrivena oaza: Paul Sussman - Freya Hannan stiže u Egipat povodom sahrane njezine starije sestre Alex, istraživačice pustinja, koja je živjela na Bliskom istoku posljednjih petnaest godina. Nakon dijagnoze degenerativnog neurološkog stanja Alex je počinila samoubojstvo. Freyu je na Luxorskom aerodromu dočekao kolega njezine sestre, koji ju je odveo 515 kilometara do Dakhla oaze gdje je Alex živjela. Na sprovodu je bio samo jedan ne-egipćan: profesor Flinders (Flin) Brodie, profesor svjetskoga glasa na području preddinastijskog Egipta. Nakon sprovoda Freya provodi nekoliko narednih dana pospremajući sestrine stvari i doznaje dodatne informacije vezane uz njezino samoubojstvo od čega je hvata nelagoda. Kada se Beduini pojavljuju u Alexinom domu sa predmetima pronađenim u pustinji, objašnjavajući da im je obećala platiti za novosti o novim neobičnim ostacima – poglavito sovjetskim – otkrivenima u zapadnoj divljini, Freya počinje shvaćati da nije u pitanju samo sestrina smrt, već i njezin život također.
TIM press
Što će ljubavi vrijeme?: Josip Meštrović - Knjiga Što će ljubavi vrijeme nastojanje je, po svojim dosezima jedva usporedivo s ičim što u nas biva objavljeno na tu temu, da se progovara o onome o čemu se doduše može govoriti, ali koje se ne može izreći jer ga ni jedna riječ ne doseže, jer je nerječljivo, jer je neizrecivo. Sva četiri poglavlja knjige, naslovljena s „Varijacije na odagnanu temu“, „Zar samo tapkanje“, „Svakidašnja batrganja“ i „Što će ljubavi vrijeme“, svojevrsni su dnevnik u kojemu se iz vraćanja na sjećanje na stanje koje se jednom dogodilo pokušava dozvati, pokušava ponovno neposredno oživjeti to stanje, ne bi li se tako rastvarale i rastvorile gorčine, slasti i napasti koje svaki dan zahvaćaju i obuzimaju pojedinca, koje nikako da se nadrastu i tako izgube svoju važnost, svoju neumitnost, svoju to jest neupitnost. Knjiga je zapravo nehotično nagovaranje potencijalnog čitatelja da se pokuša upuštati u pustolovinu lova na ono što je neulovljivo, a bez čega se, da bi se istinitije, istinito bilo, ne može. Bez tih pokušaja pak ostaje se onaj koji je u većoj ili manjoj mjeri dalek sebi i svemu što oko njega jest. Ona je dnevnik o ljubavi, dnevnik o slobodi, koje su moguće, a koje ostaju nedosegnute. Ona je dnevnik o ljubavi, dnevnik o slobodi, koje se ostvaruju tek onda kad se dospije u ono stanje iz kojeg se povuče, u kojem utihne, tako izričita, bez obzira na to kakva je, a tako otrcana, ja svijest, svijest određena vremenom, svijest koja je obilježena, koja je opečaćena, ili vjerom ili razumom. Stoga sva četiri poglavlja, moglo bi se reći podnaslova, pričaju istu priču, kako da se dođe, ili je to možda milost, tako bi neki, do slobode od svake priče, do ljubavi koja je sama sloboda.
VBZ
Otrovne prijateljice: Suzan Shapiro Barash - Prijateljice biramo same, kao što same odlučujemo s kim ćemo dijeliti tajne, kome ćemo se povjeravati, s kim se smijati, a s kim katkad i zaplakati. Žena uvijek može računati na svoje prijateljice, zar ne? No što se događa kad su ženska prijateljstva bolna, škodljiva, pa čak i otrovna? Susan Shapiro Barash u Otrovnim prijateljicama istražuje različite tipove prijateljica te opisuje kako i zašto zaglavimo s prijateljicama najgore vrste i kako se možemo „izvući“ iz takvih zamršenih odnosa. Na potpuno nov i zabavan način Shapiro Barash razmatra veze (i okove) ženskih prijateljstava i zakoračivši u to još nedovoljno istraženo područje nastoji nam pomoći da prepoznamo i naučimo cijeniti prijateljice koje nam uistinu žele dobro – iskrene prijateljice za cijeli život!
Afroditin ključ: Alojz Majetić - U svijetu 21. stoljeća, gdje su „između ljudi i bogova razlike sve manje“, tajanstvena Afrodita putuje kroz različite zemaljske i mitske krajolike, od Zagreba, Krapine, Moskve, New Yorka do Suska, traži svoja razbacana sjećanja, uči, čudi se i zabavlja i pokušava naći svoje mjesto. Kad se nađe u rukama suvremenih znanstvenika koji se bave genetskim inženjeringom, Afrodita shvaća da bi otkriće njezina božanskog DNK-a moglo imati razorne posljedice za Zemljane. Ispripovijedan u prvom licu, roman Afroditin ključ iz stranice u stranicu otkriva slojeve žene koja je jednako tjelesna kao sve žene svijeta i jednako bestjelesna kao sve božice svijeta i koja se hrabro suočava s najtežim pitanjima svojeg božanskog podrijetla i sudbine čovjeka.
Suha palma: Rade Jarak - Sve je počelo na Lokrumu, gdje dvoje mladih, Marija i Uroš, odlaze na kupanje uoči svog vjenčanja, a onda, za vrijeme ljetne nevere, zbiva se događaj koji pokreće nevjerojatan niz životnih avantura, poraza, ljubavi... Pokušavajući pobjeći od toga što se dogodilo, Marija se najprije seli u Pariz, pa u Buenos Aires gdje upoznaje lijepu jednooku glumicu Alejandru Adam, koja je izbavlja iz razarajuće samoće, ali i uvlači u vrlo kompliciran emotivan odnos. Nakon toga Jarak svoje likove prati sve tamo od mađarske puste, preko Budimpešte, Praga, Constanţe, Rijeke, Madrasa, Singapura, New Orleansa... da bi se na kraju, nakon više od trideset godina, sve silnice ove ljubavne priče sabrale opet u Dubrovniku.
Verbum
Samo za muškarce: Shaunti Feldhahn, Jeff Feldhahn - Evo dobre vijesti: uspjeh je jednostavniji nego što ste mislili. U svojoj izvanrednoj knjizi Samo za muškarce Shaunti i Jeff Feldhahn otkrivaju dosad nepoznate istine koje će vam otvoriti oči, kao i jednostavne stvari kojima ćete radikalno popraviti odnos s voljenom ženom. Obogaćena najnovijim rezultatima znanstvenih istraživanja koji objašnjavaju nevjerojatni ženski mozak i s posebnim poglavljem koje će vam pokazati kako dekodirati njezina ponašanja koja vas najviše zbunjuju, knjiga Samo za muškarce zemljovid je uz koji ćete uspjeti usrećiti svoju voljenu.
Samo za žene: Shaunti Feldhahn - Muškarac u vašemu životu nosi važne osjećaje tako duboko u sebi da gotovo i ne zna da su tamo, a još manje zna kako razgovarati o njima. No vaš muškarac doista želi da ga „skužite“ – da razumijete njegov nutarnji život, da znate koji su njegovi strahovi i potrebe, da čujete što bi on volio da vam može reći. U ovoj ćete jedinstvenoj knjizi pronaći mnoge nove spoznaje, uvide iz najnovijih neuroloških istraživanja, kao i poglavlje o tome što se događa kada muškarac djeluje kao da se „isključio“. (Bit ćete iznenađene i zadovoljne.)
Vorto palabra
Crna voda: Louise Doughty - John Harper uvjeren je da će njegov život uskoro završiti. Svake noći leži budan u zabačenoj kolibi na indonezijskom otoku Baliju, slušajući bubnjanje kiše po krovu i glasanje osamljenog guštera, uvjeren kako su mu sati odbrojani. No, više od toga što možda ima doći, strah ga je onoga što je sam učinio. Tada upoznaje Ritu, tajanstvenu ženu koja nosi vlastiti teret bolne prošlosti. Privučeni jedno drugom, započet će vezu koja će im oboma donijeti prijeko potreban mir i zadovoljstvo. Iako je spreman potpuno se prepustiti, John je svjestan da bi njegova prošlost mogla postati nepremostiva prepreka za njihovu vezu te kako joj, najmanje od svih ljudi, može jamčiti jednu od najvažnijih stvari u ljubavnom odnosu; sigurnost.
Drvo laži: Frances Hardinge - Faith Sunderly vodi dvostruki život. Za većinu ljudi, ona je pouzdana, stabilna, povjerenja vrijedna mlada dama koja zna svoje mjesto u svijetu devetnaestog stoljeća, mjesto žene inferiorne muškarcu. No, iznutra, Faith vrije od pitanja i znatiželje i teško se može othrvati misterijima, radoznala je, neobuzdana i sasvim ispred svoga vremena. Faithin otac slavni je znanstvenik koji će sa svojom obitelji, u pokušaju da ih zaštiti od skandala, napustiti Englesku i odseliti na udaljeni otok Vane. Ubrzo nakon preseljenja pronađen je mrtav, a okolnosti njegove smrti nisu sasvim jasne. Faith odlučuje pokušati otkriti istinu o očevoj smrti, pa pretražujući njegove rukopise saznaje za neobično drvo. Riječ je o drvu koje rađa plod samo ako mu se šapne laž. Plod, pak, otkriva skrivene istine. Čini se da bi čarobno drvo moglo otkriti tko je ubio Faithina oca. A možda će dovesti ubojice ravno k njoj – jer laži se šire nezaustavljivo kao požar.
Molitva moru: Khaled Hosseini - Na mjesečinom okupanom žalu otac drži u naručju svojeg usnuloga sina dok čekaju da svane i da čamac dođe po njih. Priča dječaku o dugome ljetu svojeg djetinjstva koje je proveo u djedovoj kući u Siriji, prisjeća se njihanja maslina na povjetarcu, meketa bakine koze, zveketa kuhinjskog posuđa. Prisjeća se i živahnoga grada Homsa, uličica prepunih ljudi, džamije i velike tržnice prije nego što su se iz nebesa prosule bombe te su morali pobjeći.
Zagrebačka naklada
Ivor Luna detektiv: Tihomir Mraović - Ivor Luna, zagrebački detektiv u pustolovini većoj od života! Paris, London, Zagreb, gradovi su kroz koje Ivor Luna, u pratnji svoje pomoćnice Sare, slijedi zamršene tragove koji ga vode neočekivanoj istini…
Znanje
Priče za laku noć za mlade buntovnice 2 - Nastavak senzacionalnog bestselera New York Timesa koji nadahnjuje djevojčice u cijelome svijetu da sanjaju veće snove, postave si više ciljeve i još hrabrije se za njih bore. Priče za laku noć za mlade buntovnice 2 potpuno je nova zbirka priča za laku noć, napisanih u stilu bajki, o 100 iznimnih žena –od Nefertiti do Beyoncé, Rosalind Franklin i J. K. Rowling – koje su svojim životima, sudbinama i postignućima promijenile tijek povijesti i nadahnule svijet. One su kraljice i aktivistkinje, balerine i odvjetnice, gusarice i računalne znanstvenice, astronautkinje i izumiteljice… iz svih krajeva svijeta i profesija. Svakoj je posvećena cijela stranica i portret koji savršeno odražava duh prikazane junakinje. Život mnogih od njih nije bio bajka, ali su svojom predanošću i hrabrošću savladale sve izazove i pokazale da ne postoje snovi koji se ne mogu ostvariti. I ovu je knjigu ilustriralo pedesetak umjetnica iz svih krajeva svijeta.
U okovima geografije: Tim Marshall - Da bismo razumjeli što se događa u svijetu, redovito se laćamo politike, ekonomije, međunarodnih ugovora. Međutim, bez zemljopisa, jasno poručuje Tim Marshall, nikada nećemo imati potpunu sliku događaja: svaki put kada svjetski čelnici donose važne političke odluke, u stvari, moraju uzimati u obzir prisutnost mora i rijeka, planinskih lanaca i pustinja. Svi su vođe ograničeni geografijom, njihove izbore sužavaju zemljopisna obilježja. Kako to da moć Kine i dalje raste? Zašto se Europa nikada neće doista ujediniti? Zašto se Putin doima opsjednutim Krimom? Zašto je Sjedinjenim Američkim Državama bilo suđeno da postanu svjetska velesila? Odgovori na ova i mnoga druga pitanja, sadržani su u deset zamljopisnih karata, pomno odabranih za ovu knjigu, koje opisuju svijet od Rusije do Latinske Amerike, od Bliskog istoka do Afrike, od Europe do Koreje. Jasnim ali strastvenim stilom, Marshall govori o tome kako su, kroz povijest, geografska obilježja svake pojedine zemlje uvjetovala njezinu snagu i njezine slabosti, te jednako tako, nastoji zamisliti budućnost najkritičnijih točaka našega planeta.
Dom: Harlan Coben - U bogataškom predgrađu New Jerseyja, tijekom bezbrižne igre u obiteljskoj kući, misteriozno su nestala dvojica dječaka. Njihova je bebisiterica u stanju potpunog šoka pronađena vezana za stolac. Uskoro je od roditelja zatražena milijunska otkupnina, a nakon toga se dječacima gubi svaki trag…Nakon deset godina bezuspješne potrage, njihove obitelji i dalje očajnički žude i nadaju se da će dječaci ipak biti pronađeni. I napokon klupko se počinje odmotavati: bivši sportski menadžer i sada detektiv Myron Bolitar i njegov najbolji prijatelj Win, beskompromisni tip koji ne preza ni pred čim da bi ostvario svoj cilj, vjeruju da bi tinejdžer kojeg su pronašli u blizini željezničkog kolodvora King`s Cross u Londonu mogao biti jedan od otetih dječaka. Ali gdje je bio dosad i koliko se sjeća dana otmice? I što je najvažnije: što zna o sudbini drugog otetog dječaka, svog prijatelja i Winova nećaka?
Gošće: Catherine Burns - Marion Zetland živi sa svojim starijim bratom Johnom u staroj viktorijanskoj kući u engleskom priobalnom gradu Northportu. Usidjelica koja živi u svome zamišljenom i zaštićenom svijetu, te ne voli izlaziti iz kuće, osobito se trudi ne razmišljati o tajni koju John skriva u podrumu njihove kuće. Iznenada, John završi u bolničkom krevetu i Marion je prisiljena spustiti se u podrum i suočiti se sa jezivom istinom koju je njezin brat čuvao godinama. I dok se polako otkrivaju dugogodišnje skrivene tajne i naoko zaboravljeni događaji, je li moguće da John nije jedini koji skriva svoju tamnu stranu?
Grickajmo knjige zajedno!
Kommentare