top of page
Writer's pictureKnjigožder

Kvaka 22

„Za sve ono za što je vrijedno poginuti, vrijedno je svakako i živjeti.“

AUTOR : Joseph Heller

NAKLADNIK : Šareni Dućan


Kvaka 22 roman je koji predstavlja vrhunac birokratskog idiotizma. Radnja je smještena na izmišljenom otoku u blizini talijanske obale tijekom Drugog svjetskog rata, gdje je stacionirana američka trupa za bombardiranje. Kapetan Yossarian zbunjen je pokušavajući shvatiti zašto ga svi pokušavaju ubiti. Ne samo da neprijatelji pucaju na njegov avion kad god baci bombu, nego ga i njegovi nadređeni dovode u opasnost zbog napredovanja u više činove.Očajnički želeći impresionirati svoje nadređene, pukovnik Cathcart stalno povećava broj misija koje njegovi ljudi moraju letjeti. Junak Kvake 22, Yossarian, preletio je već 50 misija. Izluđen, bez volje za životom, želi van. Kako? Skoro jednostavno.


Yossarian inzistira na pregledu psihijatra kako bi mu on rekao da nije dovoljno razuman za odlazak u opasnu misiju. No, sam zahtjev za shvaćanjem opasnosti misije i izbjegavanje iste, racionalna je i razumna. Dakle, Yossarian je sasvim razumna osoba, dakle može ići u opasnu misiju. Ako, pak, ode u opasnu misiju, to bi značilo kako nešto ozbiljno nije u redu s njim i njegovim razumom. Tada bi ga psihijatar mogao osloboditi od nje jer Yossarian nije razuman.„Bila je tu samo jedna kvaka, i to Kvaka 22, koja je specificirala da je skrb za vlastitu sigurnost pred opasnostima koje su stvarne i neposredne proces racionalnog duha.“ Da, ta čarobna Kvaka 22 koja predstavlja dilemu u kojoj žrtva ne može pobijediti.

„Sve su velike zemlje propale. Zašto ne bi i vaša?“

Za Hellera, ocrtavanje gluposti rata - a možda i općenito birokracije - postaje ekstatičan projekt. Ludilo prolazi kroz svakopoglavlje; apsurd obasjava svakog lika. Autor je stvorio čitav svemir ludosti, u kojem je pukovnik Cathcart uvijek imao hrabrosti i nikada nije oklijevao dobrovoljno prijaviti svoje ljude za bilo koju dostupnu misiju, bez obzira koliko ona besmislena bila. U tom svemiru i liječnikDaneeka tvrdi kako nije njegov posao spašavati živote.

„Možda dug život zbilja mora biti pun neugodnih okolnosti da bi se činio dug. Ali, ako je tako, komu je stalo do života?“

Kvaka 22 okreće leđa konvencionalnim pojmovima herojstva kako bi rat stavila u mnogo širi psihološki, sociološki i ekonomski kontekst. Iako je urnebesno smiješan, događaji u romanu su smrtno ozbiljni.Ono što se u početku čini kao lukava, satirična priča o nestašnom vojniku, polako se otkriva kao puno više (i prilično mračnije).„Domovina je komad zemlje okružen sa svih strana granicama, obično neprirodnim. Englezi ginu za Englesku, Amerikanci ginu za Ameriku, Nijemci ginu za Njemačku, Rusi ginu za Rusiju. U ovom se ratu se ratu sad bori pedeset-šezdeset zemalja. Zacijelo ne mogu biti baš sve te zemlje vrijedne da se za njih gine.“

„Svatko tko neće potkradati domovinu, neće potkradati nikoga.“

Koja knjiga po vama najbolje predstavlja apsurdnost rata?


Grickajmo knjige zajedno!


Recent Posts

See All

Comments


  • Facebook - Black Circle
  • goodreas
  • Instagram - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle
bottom of page